Debarierizácia Obchodnej akadémie na Watsonovej ulici <<<

Zažili sme Autor:  streda, 23 november 2022 00:43 velkost pisma decrease font size increase font size

   Naša organizácia Detský klub ZPDaM bola 6.10. 2022 požiadaná pánom Ing. Petrom Országhom, riaditeľom Obchodnej akadémie na Watsonovej ulici, o pomoc pri sprístupnení školy žiakom s telesným znevýhodnením. Obchodná akadémia Watsonova je jednou z veľmi mála stredných škôl, ktoré umožnili štúdium viacerým študentom s telesným postihnutím. Bývalý zástupca riaditeľa Mgr. Jozef Barta, ktorý pred časom zomrel, má tiež dcéru na vozíku. Takže budova je čiastočne debarierizovaná, ale vedenie sa snaží prístupnosť ešte zlepšiť a chcú sa uchádzať o finančnú podporu v rámci Výzvy na debarierizáciu väčších stredných škôl https://www.minedu.sk/vyzva-na-debarierizaciu-vacsich.../

   Vedeniu tejto školy veľmi záleží na tom, aby sa dávala viac do povedomia problematika zdravotného postihnutia. Dovtedy nemala žiadna iná škola snahu o zmenu, lebo to nepovažovali za niečo potrebné. A aj ja som veľmi rád, že možnosti pracovať na sebe a doplniť si maturitu sa otvárajú aj ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Je to veľký krok vpred. A som veľmi rád, že pán riaditeľ oslovil so žiadosťou o spoluprácu pri hodnotení prístupnosti práve nás (Detský klub ZPDaM). 

   Budeme sa častejšie stretávať, aby sme spoločne našli riešenia všetkých nedostatkov. Lebo podľa mňa je veľmi dôležité, aby sa dostalo potrebné vzdelanie každému človeku a aby sa mohol uchádzať možno aj o vysokoškolské štúdium.  Lebo je naozaj nepríjemné, keď si nemôžete doplniť potrebné vzdelanie. Ja o tom viem svoje, keďže mi pedagógovia a iní odborníci hádzali polená pod nohy a ešte mi aj opakovali, že zo mňa aj tak nič nebude. Už to musím iba prijať, lebo späť do toho času sa už vrátiť neviem. Takže sa budem snažiť byť nápomocný aspoň iným žiakom, aby sa im podarilo vyštudovať to, čo chcú. 

 

PR manažér Matúš Knap s pomocou asistenta Dalibora

 

Zobrazene 241 x

Matúš Knap je klientom Detského klubu ZPDaM a zároveň jedným z troch redaktorov časopisu Klubčík, ktorí majú vďaka Nadácii pre deti Slovenska možnosť vykonávať redaktorskú činnosť na dohodu o vykonaní práce. Pre Matúša je to prvá pracovná skúsenosť a túto prácu vykonáva už od roku 2014.

Matúš žije s rodičmi a súrodencami v mestskej časti Košice - Krásna.

Témy, ktoré ho najviac zaujímajú a o ktorých píše sú hlavne osobná asistencia, mapovanie bariér, priateľstvo a život s postihnutím v spoločnosti.