V júni v Bratislave <<<

Zažili sme Autor:  Maťka Holentová, Gabika Sabolová, Marcelka Strhárská štvrtok, 30 jún 2022 11:23 velkost pisma decrease font size increase font size

Milí čitatelia Klubčíka, chceme, aby náš Klubčík rástol a bohatol (obsahom :-)). Majú k tomu prispieť aj naše dojmy z Bratislavy. Ponúkame postupne mozaiku vyjadrení od účastníkov výletu (nás :-)). Dnes zverejňujeme pár viet (zámerne sa obmedzujeme len na pár dojmov) a fotiek od dámskej časti účastníkov výletu do BA :-), vyjadrenia pánov zverejníme tiež :-).

Maťka s asistentkou Gabikou

Bratislavský hrad

Posledný deň výletu sme sa rozhodli stráviť na majestátnom Bratislavskom hrade. Táto dominanta nášho hlavného mesta ponúka viacero kultúrnych vymožeností. Vonkajšok ponúka vzácne výhľady na mesto, ktoré je vidieť ako na dlani. Vo vnútri môžeme nájsť tri poschodia, na ktorých sú rôzne expozície. Najviac ma zaujala sála, kde sme si mohli priblížiť atmosféru Nežnej revolúcie. Sama si toto obdobie veľmi nepamätám, avšak viem o ňom z rozprávania mojich rodičov. Táto výstava mi vizuálne ukázala, ako sa žilo v tomto období. Vyfotila som sa aj s kľúčmi, s ktorými sa vtedy zvyklo štrngať. Okrem iného ma zaujali obrazy Martina Benku, ktoré niesli osobitné posolstvo. Na internete som si našla aj heslo, ktorým sa riadil: "Nenadrapovať sa, neliezť privysoko, nehľadať krásu v prázdnote, ale zveľaďovať ju a tešiť sa z nej tam, kde je: medzi ľuďmi, v živote." Podľa toho usudzujem, že to bol naozaj Človek s veľkým Č. Z okna sme mali možnosť vidieť aj záhradu, ktorá bola naozaj pompézna. Našu exkurziu sme ukončili spoločnou fotkou v zrkadle.

 

 

________

Maceka (literárny pseudonym vzniknutý vďaka Ľubomírovi):

5 momentov, ktoré ma oslovili,  na výlete v Bratislave

V skutočnosti ich bolo omnoho viac, ale spomeniem 5.

1. S potešením si spomínam na atmosféru v Klube pod lampou, ktorý som dosiaľ obdivovala len na diaľku. Hodia sa pre ňu slová  “intelektuálno - kultúrne ovzdušie”. Bolo tam cítiť aj novinárskeho ducha,  ktorý uznáva diskusiu a má rád demokratické princípy. 

Všímala som si všetko - cez celú stenu klubu  umiestnenú fotografiu Štefana Hríba v rozhovore s Václavom Havlom, knihy a časopisy, obrazové doplnky na tému demokracie, lampy svietiace žltým svetlom (symbol klubu) dnu aj vonku. Malé pódium, na ktorom prebiehajú diskusie, umeleckú klietku s neobyčajným papagájom, plno kvetov v malej, ale bujnej záhradke. A mačku spiacu v kresielku pri jedinom voľnom stolíku v záhrade! Návštevníci rešpektovali jej právo mať vlastný stolík :-). Je to mačka Klubu pod lampou. Nezávislá a samostatná, ušla mi, keď som ju zobrala na ruky. 

  

  

 

 

2. Vôňa rozkvitnutých líp v záhrade Prezidentského paláca v kombinácii s  dobrým pocitom, že máme prezidentku, na ktorú môžeme byť hrdí, mi určite zostane v pamäti  :-).

  

3. Priateľská, srdečná atmosféra v karaoke bare na Zelenej ulici v centre mesta - mladí ľudia, ktorí si tam prišli zaspievať, trpezlivo a ochotne čakali, kým sa dostanú na rad, resp. či sa vôbec v ten večer dostanú na rad…Ľubomír si zarezervoval poradie asi na hodinu. Žičlivo tlieskali, občas ohľaduplne pomohli s melódiou.

 

 

4. Tabuľa na budove na rohu Konventnej a Lýcejnej ulice so zoznamom mladých ľudí, ktorí sa vzdali všetkého osobného, aby pomohli ostatným žiť slobodnejšie a radostnejšie.   

 

5. Degustácia vína na Panskej ulici v centre mesta v Cork Wine bare v príjemný júnový večer :-)... vedieť si vybrať si z desiatok vín a potom ho vychutnávať z obrovských pohárov na stopke, chrumkajúc k tomu pražené mandle. Komu sa držal pohár na stopke nepohodlne, dostal pohár bez stopky aj so slamkou :-). K tomu rozhovor o spoločných cieľoch, o osobnej asistencii, o budúcnosti…Ďakujeme za krásne chvíle v Bratislave.

 

Zobrazene 195 x