Svätý Ján Pavol II., Františkov predchodca <<<

Hodnotenie:
(0 hlasov)

   Narodil sa v Poľsku vo Wadowiciach. Jeho rodičia sa volali Emília a Karol Wojtylovci. Keď mal 9 rokov, zomrela mu mama a onedlho nato stratil brata. Napokon Karol zostal so svojím otcom. Krátko nato prišiel aj o otca.

   Kňazskú vysviacku prijal 1. novembra 1946 v Katedrále sv. Leonarda. Tam po prvýkrát koncelebroval sv. omšu. Neskôr ho poslali do Ríma. Vo veku 38 rokov ho zvolili za biskupa. 16. októbra 1978 bol zvolený za pápeža a prijal meno Ján Pavol II.

   Trikrát navštívil naše malé Slovensko, preto ho nazývali slovanským pápežom. Ameriku navštívil štyrikrát.

   Keď bol v staršom veku, mal veľmi ťažkú Parkisonovu chorobu. Mal veľa dobrých ľudí, ktorí mu pomáhali, podporovali ho. Mal okolo seba dobrých priateľov, ktorí mu tiež boli oporou (niečo ako asistenti), napríklad kardinál Stanislaw Zdiwis, kardinál Jozef Tomko a mnoho ďalších.

   Zomrel 24. 5. 2005 v Ríme. Pohrebnú omšu viedol kardinál Jozef Ratzinger. Blahorečený bol v roku 2011 Benediktom XVI. a svätorečený bol (spolu s Jánom XXIII) 27. 4. 2014 už terajším pápežom Františkom. S obidvoma sa stretol aj počas života (napríklad pápeža Františka v roku 2001 vymenoval za kardinála).

   V roku 2003, keď som mala 8 rokov, bola som s mamkou, s dedkom a starou mamou v Rožňave na omši pápeža Jána Pavla II. Počula som, ako nevládze rozprávať pre chorobu, tak som sa trochu zľakla, lebo som tomu nerozumela, ale aj tak som rada, že som tam bola.

Dúfam, že sa v nebi stretol s mojou babkou.

Peťka Fabišíková

 

 

Zobrazene 185 x Naposledy upravene autorom pondelok, 05 september 2022 23:22