Chráňme si svoju planétu, inú nemáme :) <<<

Pred nedávnom som dočítala knihu, ktorá ma veľmi oslovila. Bola to kniha Ako sa zbaviť plastov od riaditeľa organizácie Greenpeace pre otázky oceánov Willa McCalluma. Už počas čítania som si začala uvedomovať, že napriek tomu, že vo svojom živote sa snažím poctivo separovať, nestačí len to, a o veľa skutočnostiach okolo plastov ešte netuším. A keďže si tieto informácie, ktoré považujem za veľmi zaujímavé a dôležité, nechcem nechať len pre seba, chcem toto posolstvo šíriť ďalej. Rada by som sa preto, milí čitateľ Klubčíka, podelila o postrehy z knihy s tebou.

Téma plasty je v dnešnej dobe veľmi populárna. Vo svojom okolí vnímam stále viac a viac, ako sa ľudia ,,konečne zobudili,, a začínajú si uvedomovať, aký majú dopad na planétu plasty. Chvályhodné je ale to, že problematiku plastov si neosvojujú len ľudia ako jednotlivci, ale aj rôzne organizácie a veľké množstvo potravinových reťazcov. Postupne robia opatrenia, aby vo svojich produktoch obmedzili výskyt plastov. Určite si sa stretol už s tým, že obchody postupne neposkytujú pri nákupe tovarov plastové tašky ako kedysi. Ak aj sú dostupné, tak už len za poplatok. Druhým pozitívnym príkladom je to, že rôzne podniky a reštaurácie dokonca obmedzili počet umelých slamiek a nahradili ich buď papierovými, alebo dokonca jedlými.

Autor knihy opisuje, ako plasty postupne, ale zároveň veľmi nebezpečne znečisťujú a ohrozujú oceány a živočíchy, ktoré sú ich domovom. Možno aj ty poznáš dokumentaristu Davida Attenborougha a jeho sériu dokumentov Modrá planéta. Tieto dokumenty videli desiatky miliónov ľudí po celom svete. V jednom diely divákov a aj mňa šokoval pohľad na to, ako albatros kŕmi svoje mláďa kúsočkami umelej hmoty v domnienke, že je to jedlo. V súvislosti s tým, aký dopad má plastové znečistenie na životné prostredie a ako predchádzať tomu, aby to bolo stále horšie a horšie, je veda zatiaľ ešte v plienkach. Čím viac si budeme uvedomovať rozsah problému, tým môžeme mať silnejšiu túžbu konať proti tomu. Môžeme to skúsiť napríklad pri častom používaní jednorazových plastov. Sú to tie, ktoré sa po jednom použití vyhodia. Ich rozpad a rozklad trvá pritom celé stáročia. Medzi ne patria napríklad igelitky, vrecúška, slamky, poháre na kávu, vlhčené obrúsky... Tieto veci samo o sebe nie sú zlé. Sú lacné, tvárne a v zdravotníckom svete môžu byť aj užitočné, no my sme si vytvorili kultúru zbaviť sa ich po jednom použití. Autor Will McCallum upozorňuje na to, že pre svetové oceány predstavujú čoraz väčší problém. My ako jednotlivci však na to môžeme mať, či už doma alebo vo svojom okolí, najväčší vplyv.

 

Pre ľudí s problémami v oblasti mobility sú však plasty ako slamky na pitie nevyhnutné. Niektorí naši členovia Partie z DK tiež vo zvýšenej miere využívajú slamky. Preto skôr, než na niekoho ukážeme prstom, mali by sme sa najprv snažiť pochopiť individuálne okolnosti. Tieto okolnosti by však firmy a ani vlády nemali využívať ako výhovorku na to, aby nekonali, alebo aby upustili od vhodných alternatív.

McCallum s kolegami na palube grínpisáckeho ľadoborca Arctic Sunrise objavili predmet, ktorý bol tvrdý, krikľavoružový s vrúbkovanými okrajmi. Nebol prírodného pôvodu. Našli prvú plastovú časticu v nedotknutých antarktických vodách. Výsledky výskumov ukázali, že vo vodách vzdialených stovky kilometrov od stálych ľudských obydlí našli dva plastové úlomky. Lode spoločnosti Greenpeace testujú oceány na prítomnosť plastov už od polovice 90. rokov. Prítomnosť plastov sa v sieťach zvyšuje vo všetkých oceánoch, kde sú lode. Ak to počasie a ľad dovolia, Geenpeace testuje vodu na výskyt plastov za pomoci veľmi jemnej vlečnej siete s približne metrovým ústím. Sieť sa podobá na morského živočícha Raju obrovskú. Plasty sa našli takmer všade, kde sa robili sondy, od zamrznutej arktickej tundry až po najhlbšie oceánske priekopy. My síce žijeme v úplne odlišných podmienkach, kde nemáme možnosť priblížiť sa k moru a oceánu, no je dobré si uvedomovať, že sú veľkou súčasťou našej planéty, a že sa vo veľkej miere cez aktívnych ľudí robia rôzne opatrenia na ich záchranu.

Na to, aby sme prišli k tomuto desivému záveru, sa nemusíme vydať až do Antarktídy. Plasty sa vkradli na všetky naše obľúbené miesta v prírode. Aj ty si si určite už všimol pri prechádzke v lese alebo popri rieke, že sa to nezaobíde bez toho, že by ti pohľad nepadol na nejaký plastový predmet. Pokračovať takýmto spôsobom ďalej je neudržateľné, pretože nasledujúcim generáciám odovzdávame svet, v ktorom možno do roku 2050 plasty v oceáne prevážia ryby. Je potrebné, aby sme urobili všetko, čo je v našich silách, či už doma, v klube alebo v okolí svojho bydliska. Problematika znečistenia plastmi sa týka nás všetkých. Nesieme zaň zodpovednosť ako jednotlivci, tak aj celý kolektív. Ako jednotlivci vieme zmeniť náš prístup a správanie sa, obmedziť používanie plastov a tak prispieť malou čiastkou k zníženiu ich množstva vo svete. Naše konanie bude mať omnoho väčší vplyv, ak o svojom myšlienkovom nastavení alebo aktivitách, ktoré praktizujeme doma, budeme rozprávať s priateľmi, alebo sa o ne podelíme na sociálnych sieťach. Tam sa vieme naraz prihovoriť veľkému počtu ľudí.

 

Ak si v čítaní príspevku došiel až tu, nesmierne ma to teší, lebo je to znak toho, že ťa táto téma oslovila. Na záver ti ponúkam v skratke:

4 KROKY, AKO SA ZBAVIŤ PLASTOV

1. Choď na nákup vecí, ktoré budeš potrebovať na život bez plastov. K základným veciam patrí vkusná fľaša na vodu miesto kúpy vody v plastovej fľaši, opakovane použiteľný pohár na kávu, plátenná taška na nákupy, obedár a niekoľko nádob či dóz na skladovanie potravín.

2. ,,Plastové upratovanie,, v kúpeľni, spálni a v kuchyni. Skontroluj si zloženie kozmetických výrobkov, ktoré používaš, či neobsahujú mikročiastočky, zbav sa umelohmotných príborov, riadu a slamiek, ak ich nemusíš nutne využívať kvôli obmedzenej mobilite.

3. Informuj okolie a blízkych o tom, ako by sa mali zbaviť plastov. Určite aj ty si radšej vezmeš k srdcu radu od priateľov a rodiny, než keď ju nájdeš v knihe, televízií alebo si ju prečítaš na internete. Život bez plastov nemusí byť taký zlý. Je ľahší, než si myslíme a každá snaha sa počíta.

4. Urob si plán, v ktorom nebudú figurovať plasty. Život bez plastov nemusí byť hneď jednoduchý a vyžaduje si plánovanie. Pouvažuj, ktoré obchody v tvojom okolí už využívajú menej plastov. Nie je v okolí nejaký zelovoc, kde ti dovolia zabaliť si ovocie alebo zeleninu podľa teba? Navštevuješ rád fastfoody? Nechcel by si si do klubu radšej doniesť nachystaný obed z domu ako si ho objednávať cez donášku, kde je každé jedlo zabalené samostatne v plastovom obale? :)

Ak ťa tento článok natoľko zaujal, že by si si o tejto téme prečítal viac, v ďalšom článku sa zameriam na stručné dejiny boja proti plastom.

 

Použitá literatúra:

Will  McCallum, Ako sa zbaviť plastov (2019)

Zdroje obrázkov:  

https://tech.sme.sk/c/20079544/do-roku-2050-bude-v-mori-viac-plastu-ako-ryb.html (obr. korytnačka)

https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104188/v-tichom-oceane-onedlho--spustia-system-na-likvidaciu-plastoveho-odpadu.aspx (obr. fľaše v oceáne)

 https://fitshaker.sk/10-sposobov-ako-pomozes-zachranit-planetu-zem/ (obr. zem a srdce)

 

 

Kristína Kocúrová

Zobrazene 800 x