Nádherný výlet do Jasova <<<

Zažili sme Autor:  utorok, 06 august 2019 14:38 velkost pisma decrease font size increase font size

Minulý týždeň sa časť našej partičky z DK rozhodla, že sa zúčastníme výletu do Jasova. Každý, kto sa chcel zúčastniť, musel ísť vlastnou dopravou, keďže do Jasova nechodia nízkopodlažné autobusy. Ale niektorí z nás išli Eurobusom, ako napríklad Lucka so svojou asistentkou Beátkou alebo Peťka s asistentom Lukášom. Išli autobusom aj napriek tomu, že tam boli schody. Samozrejme, ostatní sme išli vlastnými autami. Majko išiel so svojím asistentom Jankom a pani riaditeľkou a ja som išla tiež so svojimi rodičmi a asistentkou autom. Vyrazili sme z domu približne o deviatej. Samozrejme, ešte pred tým, si môj otec pozrel trasu do Jasova, lebo tam nikto z nás pred tým autom nešiel. Keď sme prišli do cieľa, tak ako prvé sme sa išli pozrieť Kláštor premonštrátov.

Teraz si dáme trošku z histórie kláštora

História kláštora premonštrátov: Prvá budova je z roku 1228. Prvú budovu začali budovať za vlády Kolomana počas vpádu tatárskych kmeňov. Počas éry prepošta Sauberera v štyridsiatych rokoch osemnásteho storočia bola budova kláštora kompletne prestavaná.

Nový kláštor v neskorobarokovom slohu navrhol viedenský architekt Anton Pilgram. Téma fresiek tohto kláštora sa týka cirkevných symbolov a života sv. Jána Krstiteľa. Sochy, ktoré sú umiestnené vpravo a vľavo pochádzajú od umeleckého sochára Johana Hennevogela. Jeho dielo sa dopĺňa architektonickými dielami Jána Lukáša Krackera. Vysvätenie kostola sa uskutočnilo v roku 1766.

Po tomto historickom výklade sprievodkyne sme sa boli pozrieť aj do iných novozrekonštruovaných priestorov komplexu, v ktorom sa nachádzali starobylé nábytky, klavír. Miestnosť slúži ako reprezentačný priestor. Na poschodie sme sa však nie všetci dostali, pretože tam bolo veľa schodov. 

Kláštorné záhrady

Potom nasledovala prehliadka kláštorných záhrad, ktoré sa nachádzali v priestoroch okolo kláštora. Kríky boli vytvarované do rôznych obrazcov a labyrintov, ktoré boli veľmi nádherné. Mne to pripadalo ako miesto, kde si mohli mnísi tohto kláštora odpočinúť a rozjímať. V týchto záhradách sme sa mohli aj fotiť, na rozdiel od kostola, kde sa to počas prehliadky nesmelo.

Zopár fotiek som si nafotila aj ja. Som odfotená so svojou mamkou. Prehliadky v Jasove sa zúčastnila aj moja mamka a tiež sa jej to veľmi páčilo. My obidve máme rady hrady a zámky, preto nás tento výlet fascinoval.

Spoločný obed a návrat domov

Samozrejme potom sme išli ako vždy na obed. Museli sme dlho čakať a poriadne si to vyšľapať, lebo reštaurácia sa nachádzala ďaleko od kláštora. Návrat domov bol trošku únavný. Všetky tri - ja, mamka aj asistentka, sme boli veľmi unavené, ale myslím, že sa nám výlet vydaril a stálo to za to.

Maťka Holentová

Zobrazene 509 x

Maťka Holentová je redaktorkou časopisu Klubčík vďaka Nadácii pre deti Slovenska už tretí rok. Žije s rodičmi a bratom v košickej mestskej časti Nad Jazerom. Je však odhodlaná uchopiť svoj život do svojich rúk a intenzívne pracuje na svojom osamostatnení. Pomáha jej v tom osobná asistencia.

"Odborníci" ju v detstve odpisovali a chceli ju umiestniť do špeciálnej školy. Spolu s mamkou sa však nevzdali a bojovali. Dnes je už Martinka bakalárkou a pokračuje v štúdiu na univerzite.