Návrat k Vianociam

Milí čitatelia Klubčíka, aj napriek tomu, že od Vianoc už prešiel mesiac, píšem Vám článok o tom, ako sa začali Vianoce v DK. V našom klube sme si vianočnú atmosféru vytvorili cez pečenie medovníkov a ich zdobenie. Vyrábali sme medovníkové hviezdičky, z ktorých sme poskladali medovníkové stromčeky, ktoré sme potom ozdobili. 

Táto aktivita nám dávala predzvesť o tom, že sa blížia najkrajšie Sviatky v roku, na ktoré sa mnohí z nás tešili. Je to hlavne preto, lebo cez Vianoce sme každý so svojimi rodinami, príbuznými a priateľmi, ako každé Vianoce. Túto aktivitu nám navrhli študentky SSOŠ Bukoveckej, ktoré sú u nás na praxi a študujú odbor "Sociálno-výchovný pracovník". Absolvovali spolu s nami väčšinu predvianočných aktivít.

Tieto stromčeky sme si mohli zobrať domov a venovať komukoľvek sme chceli, či už rodine alebo kamarátom. Rozhodnutie bolo na nás. Pravý zmysel toho všetkého bolo potešiť zo srdca osobu, ktorú máme veľmi radi a je blízka nášmu srdcu. Hlavnou úlohou tejto aktivity bolo hlavne vniesť vianočnú atmosféru do nášho DK. Táto pekná vianočná úloha, do ktorej sme sa všetci zapojili, mala hlavne nezištné ciele, ako napríklad vniesť blízkosť, spolupatričnosť, oddanosť priateľstvu alebo vyjadrenie lásky jeden druhému. 

Bola to jedna z mnohých vianočných aktivít v predvianočnom čase. Nešlo len o pečenie perníkov ako také, ale hlavne o spojenie lásky v našich srdciach. Podľa môjho názoru sa nám to podarilo. Všetci sme sa už tešili na prekrásne vianočné Sviatky, ktoré prichádzali. 

Pre mňa osobne sú každé Sviatky výnimočné. Zmysel Vianoc nie je v tom, koľko druhov koláčov napečieme alebo koľko toho vládzeme zjesť. Podstata Vianoc je hlavne o tom, aby sme ich vedeli prežiť čo najpríjemnejšie a najkrajšie s ľuďmi, na ktorých nám záleží, máme ich hlboko v srdci, lebo ten koho máme naozaj v srdci a myslíme naňho, je pre nás tým najdôležitejším človekom. Takým spôsobom mu môžeme dať najavo, že nám na ňom záleží. Zmyslom Vianoc nie je ani to, koľko darčekov máme pod stromčekom, ale hlavne to, že máme jeden druhého vo svojom srdci a vo svojej mysli. Svojimi skutkami chceme spriaznenú osobu urobiť čo najšťastnejšou a spríjemniť si tak navzájom spoločne strávené chvíle. 

Nemali by sme však zabúdať na pravý zmysel Sviatkov. Narodenie nášho Pána nemusíme oslavovať len vtedy, keď nám to našepkáva kalendár, ale skúsme ho mať vo svojich srdciach počas celého roka. Je dôležité, aby sme si lásku prejavovali každý deň. Aby sme mohli mať Vianoce aj každý deň, nielen v období Vianoc. Mali by sme sa snažiť prežiť náš život čo najkrajšie a najpríjemnejšie v kruhu našich blízkych. 

Článok by som ukončila otázkou na zamyslenie sa. Vieme si spätne spomenúť, ako sme prežili tieto Vianoce? Čo pre nás znamenajú v skutočnosti Vianoce? Tieto otázky vyzerajú jednoducho, ale keď sa zamyslíme, zistíme, že odpoveď nie je až taká jednoduchá. Vianoce už všetci berieme ako samozrejmosť a nie ako duchovný Sviatok a vytráca sa podstatný zmysel Vianoc. 

Dúfam, že ste aj Silvestra a prvý mesiac nového roka mali veselý a želám Vám krásny a šťastný celý rok 2019. Nech je plný nádeje, viery, lásky a nech už veríte v čokoľvek, nech sa Vám splnia všetky sny, ktoré si zo srdca želáte. 

Martina Holentová

 

Zobrazene 586 x

Maťka Holentová je redaktorkou časopisu Klubčík vďaka Nadácii pre deti Slovenska už tretí rok. Žije s rodičmi a bratom v košickej mestskej časti Nad Jazerom. Je však odhodlaná uchopiť svoj život do svojich rúk a intenzívne pracuje na svojom osamostatnení. Pomáha jej v tom osobná asistencia.

"Odborníci" ju v detstve odpisovali a chceli ju umiestniť do špeciálnej školy. Spolu s mamkou sa však nevzdali a bojovali. Dnes je už Martinka bakalárkou a pokračuje v štúdiu na univerzite.