Noc úsmevov <<<

Zažili sme Autor:  piatok, 15 december 2017 10:41 velkost pisma decrease font size increase font size

 

Noc úsmevov 

V tretí novembrový podvečer sa do priestorov reštaurácie Rubín v košickej mestskej časti Košice-Krásna schádzali ľudia zo širokého okolia na udalosť roka. Konal sa tam 11. výnimočný ples Občianskeho združenia Usmej sa na mňa.

KOŠICE 18.11.2017

 

Tanec je úžasným prostriedkom vyjadrenia emócií. Tie inšpirujú pohyby robiť ho krásnym. V duchu úprimných emócií sa niesol celý večer 11. ročníka plesu s názvom Usmej sa na mňa. Plesalo sa nielen v dušiach, ale aj na tanečnom parkete. A to bez rozdielu a predsudkov.                                                                                                                                                                                                                                          

Na parkete sa búrali bariéry. Stretli sa na ňom totiž výnimoční ľudia so svojimi rodinnými príslušníkmi, priateľmi a tými, ktorí nehľadia na rôzne druhy postihnutia, či je to sluchové, zrakové, mentálne alebo telesné. Veľká túžba po zábave a nefalšovanej radosti dávala celému večeru punc príjemnej atmosféry.

Úvod večera patril priateľovi združenia, Miguelovi Angelovi Quezadovi. Prítomných pozval na tanečný parket a roztancoval ich latinskoamerickými rytmami. Zabávajúcich tak pripravil na dlhý tanečný večer. Súčasťou úvodného kultúrneho programu bola aj salsa v podaní profesionálnych tanečníc z Prešova a orientálne tanečnice zo skupiny Sheherezáda. Ich pestré a dlhé stuhy sa niesli v danom momente celým parketom. Svojou hudbou prispela k nezabudnuteľnej tanečnej nálade aj osvedčená kapela Maršal, ktorá hrala a spievala hity patriace k už tradičnej zábave.

 

O svoje pocity sa podelila Mária, dobrovoľníčka Detského klubu zdravotne postihnutých detí a mládeže v Košiciach: ,,Cítila som sa na plese veľmi príjemne, ľudsky. Tento ples bol pre mňa vôbec druhým plesom v živote. Vyzeralo to ako na malej svadbe. Obdivovala som rovnocennosť ľudskej bytosti. V mikrosvete sme tu boli všetci na jednej lodi. Nikto nebol snobský. Každý z nás bol sám sebou a nepozeral sa na druhého s predsudkami, aj keď viacerí mali nejaké postihnutie, či už viditelné, alebo skryté hlboho v srdci.“

 

Všetkých prítomných už každoročne teší bohatá tombola, ktorá pozostáva z hodnotných cien. Toho roku boli do tomboly venované sponzorské drobnosti a ručne robené darčeky, ale aj elektronika a darčekové poukážky. Hlavnou cenou bol televízor od primátora Košíc Richarda Rašiho, druhá a tretia cena kávovar od Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Košice a od firmy Klimatech. ,,Najviac ma pobavila cena útechy, ktorú som vyhrala. Boli to dve malé klobásky,“ :) :D s úsmevom spomína na tombolu osobná asistentka mladého muža na invalidnom vozíku, Denisa. 


Občianske združenie Usmej sa na mňa sa zasadzujeme o integráciu sluchovo, zrakovo, mentálne a telesne postihnutých detí a mládeže do spoločnosti. Učí ich využívať tie schopnosti, ktoré majú a pomáha im spoznávať okolitý svet. Organizáciou rôznych športových a kultúrnych podujatí vytvára združenie príležitosti, cez ktoré spoznávajú bežné radosti zdravých detí. Združenie poskytuje pomocnú ruku aj rodičom. Informovaním verejnosti láme bariéry medzi zdravými a výnimočnými. 

__

Kristína Kocúrová

Zobrazene 1275 x