Nehľadá výhovorky <<<

Nehľadá výhovorky

Je športovcom a horolezcom. Láme rekordy. Chvália ho také osobnosti, akými sú Arnold Schwarzenegger a Wayne Gretzky. No nemá žiadnu končatinu – Kyle Maynard.

Kyle Maynard je 28 ročný mladý muž. Narodil sa s poruchou známou ako kongenitálna amputácia. Ide o chýbajúce alebo neúplné končatiny už po narodení. Pri jeho narodení lekári rodičom tvrdili, že ich syn nikdy nebude žiť plnohodnotný život a potrebná bude celoživotná špeciálna starostlivosť. No rodičia zaujali úžasný postoj. Rozhodli sa, že sa k svojmu synovi budú správať tak, akoby žiaden hendikep nemal. Nebolo jednoduché, kým si Kyle našiel svoj správny spôsob, ako robiť veci tak, ako jeho rovesníci. Rodičia mu stále vštepovali myšlienku, že svet sa nebude prispôsobovať jemu. Vždy sa musel on naplno prispôsobovať svojim potrebám. Celý život si musel hľadať spôsoby, ako získať vlastným úsilím to, čo chcel. Postupne sa naučil vykonávať bežné úkony. Ostatným deťom to trvalo chvíľu, no jemu aj niekoľko rokov. Na škole sa začal venovať aj športu. Zo začiatku vždy prehrával. Každá prehra ho veľmi mrzela, no nevzdával sa a nepoddal sa smútku. Dnes je Kyle šampión vo wrestlingu, skáče s padákom a pokoril dva štíty dvoch kontinentov – Kilimandžáro v Afrike a Aconcaguu v Južnej Amerike.  Na Kilimandžáro liezol pod heslom ,,nájdi si svoj vrchol a vylezieme naň spolu“. Jeho hrdinskú cestu sledovali televízne štáby. Na Kilimandžáro vyliezol totiž po štyroch a bez protéz.

Keď si tento výkon zopakoval na Aconcague v roku 2016, za ambasádora si ho zvolila veľká športová firma. Kyle sa začal venovať aj crossfitu. Crossfit je jeden z nejefektívnejších tréningov. V dnešnej dobe je už neodmysliteľnou súčasťou tréningov profesionálnych zápasníkov. Kyle si založil aj vlastnú sieť telocviční. Všetky úspechy dokázal vďaka silnej vôli a chuti do života. Jeho cieľom je vždy neľutovať sa. Každý má nejaký hendikep, niektoré dokonca nie sú ani viditeľné. Záleží len na tom, ako veľmi si pustíte tieto nevýhody do života. Svoje ťažké životné okolnosti sa nesnaží za každú cenu  udržať v tajnosti. O svojom životnom štýle a prístupe k športu vydal dokonca aj knihu s príznačným názvom Bez výhovoriek. Hoci od vydania knihy uplynulo už 12 rokov, o knihu je stále veľký záujem. O jeho živote je aj natočený film s názvom Výzva do boja. Kyle je jeden z mnohých osobností, ktoré nás môžu motivovať. Dáva príklad v tom, aké je dôležité poznať svoje hranice a nikdy neprestať skúšať dostať sa ešte ďalej za hranice. J

Ja som o tomto športovcovi predtým nepočula, no akonáhle som o ňom čítala, začala som sa o jeho život zaujímať viac. Internet je nevyčerpatelným zdrojom zaujímavých informácií, preto, keby ste si sa aj vy chceli o jeho živote a športovej kariére prečítať viac, môžete si pozrieť jeho internetovú stránku www. kyle-maynard.com. Motivačné videá a športové aktivity, kterým sa venuje nájdete aj na youtube.com.

 Žime život bez limitov a výhovoriek ako Kyle:

v  Sústreďme sa na tie veci, ktoré sú dobré a pozitívne. Ak svoju myseľ zameriame na negatívne veci a na všetko to, čo je zlé, zavalíme sa výhovorkami a dostaneme sa do pozície obete. Vtedy nevidíme príležitosti a potenciál, ktorý v nás drieme.

v  Je dôležité urobiť rozhodnutie žiť život s tým, čo máme k dispozícii a v podmienkach, ktoré nás obklopujú.

v  Vymažme zo svojho slovníka frázu ,, čo keď“ a definujme si svoju hodnotu.

v  Nájdime zmysel svojho života. Keď vieme PREČO, nájdeme aj cestu AKO.

v  Pokiaľ vieme, že sme na správnej ceste, nevšímajme si ľudí, ktorí sa nám snažia vnútiť presvedčenie, že je niečo nemožné. Vymažme všetky obmedzenia a limity, ktoré sme si zaviedli do života, alebo ktoré nám vnútili iní.

v  Nepodľahnime pohodlnosti. Pokiaľ sa obklopíme úspešnými ľuďmi, ktorí sú v niečom lepší ako my, budeme sa nimi inšpirovať a posúvať sa ďalej.

v  Obavy, pochybnosti a strach máme všetci. Ale strach si v sebe vytvárame sami. My sami ho tiež dokážeme zo seba odstrániť.

v  Dôležité je uvedomiť si, že pokiaľ máme veľké ciele, vždy to bude ťažké. Veľakrát zlyháme, kým sa prepracujeme k úspechu. Každá prekážka má ale na našej ceste životom zmysel. Záleží len na tom, aký postoj zaujmeme a či ju prekonáme. Nie je dôležité vyhrať, ale získať skúsenosti. Získavaním skúseností sa môžeme dozvedieť niečo nové o sebe.

 

 Kika K.

 

Zoznam použitej literatúry:

www.aktuality.sk

www.behejsrdcem.com

www.itcult.refresher.sk

 

 

 

Zobrazene 1277 x