Maťko Jaroš

   V stovežatej Prahe som bol už viackrát. Tentokrát sme si urobili predlžený víkend a už vo   štvrtok sme cestovali k našim západným susedom. Išli sme tam všetci traja: ja, ocko a mamka. Cestovali sme našim autom, ktoré šoféroval ocko. V Prahe žije moja sestra Evka s rodinou, u ktorej sme bývali.

   Vo štvrtok sme oddychovali a plánovali, kam pôjdeme. Potom sme chodili na rôzne zaujímavé miesta. V piatok sme boli na výlete v Brdoch aj v Kinského záhrade. Doobeda sme navštívili Brdy (chránenú oblasť, pozn. red.) neďaleko Prahy. Nie je tam signál, takže mobilom sa nikam nedá dovolať, ale sú tam vyznačené turistické chodníky. My sme tam už boli a vedeli sme, kadiaľ máme ísť. Na prechádzke po okolí sa mi páčilo. Dokonca sme cestou našli aj huby. Poobede sme išli do Kinského záhrady. Videl som tam jazierko aj ihrisko. Kinského záhrada je krásna a vstup je zadarmo. Ak budete v Prahe, určite tam zájdite. Ten pohľad stojí za to.

   V sobotu sme boli na Petříne. Najprv sme sa tam viezli autobusom, potom sme šli metrom. Metro sa nachádza v podzemných tuneloch. Väčšina staníc je bezbariérová, takže jazda bola rýchla a pohodlná. Petřín je kopec nad Prahou, kam často chodievajú zaľúbenci a rodiny s deťmi. Prechádzka na Petříne je príjemná, lebo je tam pekná príroda. Počas našej prechádzky sme šli aj okolo Petřínskej rozhľadne a Bludiska.

   Potom sme si dali niečo pod zub. Keďže mám špeciálny jedálniček, mali sme so sebou jedlo z domu. Na potulkách po hlavom meste Česka som si však pochutnal aj na vegánskom koláčiku v reštaurácii s úžasným výhľadom na Žižkovskú televíznu vežu.

   V Prahe sme boli od štvrtka až do nedele. Bol to super výlet. Dúfam, že tam zase pôjdeme aj budúci rok v máji. Bol by to pekný narodeninový darček.

 

Maťko Jaroš

 


Pobyt na ostrove Vir

V kategorii - Maťko Jaroš november 03 2022

   Tento rok som strávil letnú dovolenku na chorvátskom ostrove Vir. Bol som tam s mamkou a ockom. Na cestu za dovolenkovým relaxom sme sa vybrali v poslednú augustovú sobotu už o štvrtej ráno. Cestovali sme naším autom. Ocko šoféroval celú cestu, takže sme si urobili viacero prestávok na oddych. Šli sme po diaľnici z Košíc cez Maďarsko až do Chorvátska. Na ostrov Vir sme sa dostali po moste. Do našej cieľovej destinácie sme prišli podvečer ešte v ten istý deň.

     Vo Vire sme sa podľa plánu stretli s mojou sestrou Evkou, jej manželom Honzíkom a mojím malým synovcom Hugom. Boli sme ubytovaní v apartmánovom dome. Evka s rodinou bývala v apartmáne vedľa nás, takže sme dovolenkovali spolu. Ubytovanie sme si rezervovali v predstihu. Zaparkovali sme pri našom apartmáne, kde sme mali vyhradené parkovacie miesto. Jedlo sme si zabezpečovali sami. Náš apartmánový domček bol bezbariérový. Mal aj klimatizáciu a vlastnú kuchynku. Mamka stále uvarila niečo dobré, čo som si mohol dať.

    Vždy, keď sa dalo, chodievali sme na peknú kamienkovú pláž, kde sme sa odviezli autom.  Zaparkovali sme na parkovisku pri pláži. Odpočívali sme na lehátkach pod slnečníkom.  S ockom som si zaplával aj v mori. Plával som blízko pri brehu. Voda mi siahala po krk a bola príjemne teplá. Kúpanie bolo osviežujúce. More bolo priezračné a pokojné. Len občas sa objavila menšia vlna.

     Vo štvrtok sme išli na výlet do Zadaru. Mesto Zadar je od Viru vzdialené 26 kilometrov. V Zadare sme sa prechádzali po úzkych uličkách a vychutnávali sme si atmosféru tohto historického mesta. Bolo tam plno obchodov a zaujímavých miest.

Najviac ma zaujali historické pamiatky, napríklad Chrám sv. Donáta. Videli sme aj Morský organ, schody, ktoré hrajú podľa morských vĺn. Veľmi sa mi páčil aj Pozdrav slnku. Sú to solárne panely, ktoré cez deň berú energiu zo slnka a večer pekne žiaria.

   Na dovolenke som videl veľa pekných miest. Domov som sa vrátil plný nových zážitkov a objavov. Rád spoznávam nové miesta, preto by som budúci rok chcel ísť niekde inde za inými zážitkami.

 

Maťko Jaroš

 

 

 


Moje okrúhle narodeniny

V kategorii - Maťko Jaroš marec 09 2022

   V roku 2021 pokračovala pandémia koronavírusu. Preto boli aktivity v DK dlho iba na ZOOM-e. Veľmi mi chýbali kamaráti z klubu a tiež som nemohol vycestovať za sestrou, ale nejako som to vydržal. Ja som sa do DK vrátil až po piatich mesiacoch.

   Pamätám si, že to bolo 18. mája. V ten deň som zároveň oslávil v klube moje 30. narodeniny. Mamka prichystala chutné pohostenie. Moja najväčšia radosť bola, keď mi celá partia z DK gratulovala. Dostal som pekné darčeky. Páčila sa mi aj karaoke párty.

   V máji som sa tiež tešil na cestu do Prahy, na sestru s manželom a na synovca Huga. Aj s nimi sme oslavovali. Praha je pekná v každom ročnom období. Prikladám fotky z Průhonického  parku, kde sa mi veľmi páči a radi tam chodíme. Je známy tým že tam rastie veľa druhov rododendronov. Bol máj a práve pekne kvitli.

   Zo Starého Mesta sa mi najviac páči Staromestské námestie s krásnymi budovami, na ňom je ten známy orloj. Radi chodíme aj do Hradčian. Už v máji som vedel, čo si budem priať ako vianočný darček - vidieť zimnú Prahu. O tom, či sa mi to splnilo, vám napíšem nabudúce. 

 

Maťko Jaroš

 

 


Čo vlastne znamená karanténa? Karanténa znamená, že ľudia musia ostať doma, aby nešírili nákazu corona vírusu. Ako trávim tieto dni ja? No, v rámci možností dobre. 

Pozerám prírodopisné dokumenty v telke o exotických zvieratách na Prima Zoom, ČT2, Spektrum. Na Prima ZOOM chodia krásne dokumenty, predtým som pozeral  sériu dokumentov o krajinách z výšky.

Alebo si vyšívam si na papier, napríklad slnečnicu, zvonček,.. Taktiež cvičím, čo je dobré, lebo potom nie som taký stuhnutý. Mám program na počítači, v ktorom môžem maľovať, volá sa Revelation-Natural-Art-SK-kreslení. Maľujem si rôzne geometrické tvary, napr., kruh, štvorec, atď.. V pláne mám oprášiť si aj vybrané slová. Od kamarátov z klubu som dostal  vedomostné pexeso, ktoré hrávam s mamkou.  Každý deň chodíme niekam na prechádzku. Boli sme napríklad na Aničke aj pri krematóriu . S asistentom Ferom som dohodnutý, že každý deň pôjdeme niekam na prechádzku.

Počúvam tiež hudbu, moje obľúbené sú pesničky od Maroon 5, páči sa mi aj skupina Cold Play. Keď bude v Prahe koncert, sestra Evka mi kúpi lístok.  Pravdepodobne teraz nebudú žiadne koncerty.

Veľká noc bude o ničom, lebo sestra s manželom nepríde, takže ostaneme na Veľkú noc sami doma. Budeme to musieť vydržať. Už sa teším v lete do  Chorvátska, lebo mi chýba voda, more, bazén. Každý deň sa teším, kedy už pôjdeme na chalupu. S mamkou pracujem aj na prezentácii o izbových kvetoch. Chcel som doniesť do klubu medvedí cesnak, aby sme spoločne urobili nátierku, aby sme boli zdraví. Asi nám to nevyjde, keď teraz nie je klub otvorený.

Chýbajú mi kamaráti z DK aj asistent Fero aj Števo. Teším sa, keď bude klub otvorený a budem tam môcť chodiť. Teším sa aj na cestu do Prahy. Hranice vraj otvoria možno v máji. Teším sa ešte na Huga, budúce sestrine bábätko. Má sa narodiť v júni.

Maťko Jaroš


Na koncerte v Prahe

V kategorii - Maťko Jaroš júl 11 2019

Na júnový koncert Maroon 5 som sa tešil už od Vianoc. Lístok bol môj vianočný darček od sestry. Maroon 5 so svojim frontmanom Adamom Levinom je americká pop rocková skupina z Los Angeles trojnásobne ocenená Grammy. Je to jedna z mojich obľúbených hudobných skupín.

Do Prahy, kde sa koncert konal som cestoval s rodičmi vlakom Pendolino, ktorý nám v súčasnosti najviac vyhovuje.   

Využili sme aj plošinu, vlak má vyhradené miesta pre imobilných cestujúcich. Cesta trvala sedem a pol hodiny. Zbehla však rýchlo, počúval som hudbu, pozeral som sa z okna, aj som si zdriemol...

V deň koncertu sme ešte stihli navštíviť Průhonický park, ktorý sa nachádza 17 km od Prahy, a v tomto období bol prekrásne zakvitnutý rododendronmi rôznych farieb.

Večerný koncert bol super, hrali všetky moje obľúbené pesničky. Páčila sa mi aj predskokanka, nórska speváčka  Sigrid.

O2 aréna, ktorá má kapacitu 18 000 divákov bola zaplnená. Atmosféra bola vynikajúca. Ľudia sa bavili, tancovali a tlieskali ešte dlho po poslednej pesničke. Veľmi sa mi páčila aj svetelná show. Unavení, ale plní zážitkov sme prišli pred polnocou domov.  Na druhý deň som si ešte užil cestovanie  metrom, ktoré ma tiež veľmi baví a prechádzku po Starom meste. Môj 3-dňový výlet v Prahe bol opäť vydarený.

 

Maťko Jaroš


Let na Maurícius bol veľmi dlhý, ale zvládol som ho v pohode. Trval takmer 11 hodín. Jedlo, čo nám dali v lietadle bolo výborné. Na Mauríciu sa mi páčilo. Mali sme krásne ubytovanie aj s bazénom. Každý deň som sa kúpal v mori. Teplota mora bola 29 stupňov. Boli sme v najväčšej botanickej  záhrade na južnej pologuli. Boli sme aj v zoologickej záhrade. Páčilo sa mi aj na výlete pri vodopádoch a v krajine siedmych farieb zeme. Boli sme aj v Eureke (staré sídlo kolonizátorov). A mamka s mojou sestrou Evkou a s jej manželom Honzikom boli v sobotu na trhoch v hlavnom meste Port Louis, a ja s tatkom sme sa boli prejsť ku kostolu v meste FlicenFlac, kde sme boli ubytovaní..

Prvý krát v živote som letel lietadlom a až takú diaľku. Autom Košice – Praha, potom lietadlom do Amsterdamu a odtiaľ  Boeingom 787 skoro 11 hodín, 10 tisíc km cez 3 časové pásma. A rád by som si ešte ten let niekedy zopakoval.

(vzhľadom na veľký počet fotiek, prikladáme celý článok v pdf verzii) :)
> OTVORIŤ KLIKNUTÍM TU <


Môj výlet v Prahe

V kategorii - Maťko Jaroš september 25 2018

 

Do Prahy som cestoval v piatok cez deň. Vlak išiel o 5.07. Došli sme o 13.39, pretože vlak mal meškanie.  Na stanicu po nás prišiel Evkin manžel Honzík, pretože Evka mala firemnú akciu. Išli sme ku nej zložiť si veci. Dal som si tam kávu. Ocko si trochu odpočinul a potom sme vyrazili vonku.

 

Išli sme sa prejsť po Prahe. Došli sme na Námestie Jiřího z Poděbrad. Hrala tam ľudová hudba. Páčilo sa mi tam. V sobotu sme boli v botanickej záhrade. Dotkol som sa kaktusu, chcel som vedieť či pichá. Trochu pichal J.  Boli tam tiež krásne kvety.  

 Videl som Vítkovskú vežu. Bol som aj v Karlínskom tuneli.

V nedeľu sme boli na omši v kostole pri Námestí Jiřího z Podebrad.  V Prahe sa mi páčilo aj to, že som sa vozil metrom. Do Košíc sme sa vrátili v nedeľu o 22.48. Prišli sme skoro presne, vlak nemal meškanie. Páčilo sa mi v Prahe, ešte si to chcem nabudúce zopakovať.

Maťko Jaroš

 


Koncert Kelly Family v Prahe

V kategorii - Maťko Jaroš apríl 03 2018

Do Prahy som cestoval spolu s mamkou vo štvrtok 8. marca. Vlak Leo Expres je bezbariérový, a  pre cestujúcich na invalidných vozíčkoch dobre vybavený. Keďže náš výlet bol plánovaný dlho dopredu, aj miesta sme si rezervovali s predstihom. Pre istotu. Tešil som sa nielen na večerný koncert, ale aj na sestru Evku s priateľom.


Moja dovolenka v Chorvátsku

V kategorii - Maťko Jaroš september 21 2017

Tak som sa dočkal. Konečne nadišiel piatok 19. 8. – deň odchodu na našu dovolenku. Opäť sme si zvolili malú dedinku Poljica vzdialenú 7 km od mesta Trogir.

   Na cestu sme sa vydali v noci. To som sa tešil, ako mi tatko urobí v aute „pelíšek“. Zobudil som sa v Chorvátsku a počítal som tunely. Napočítal som ich 15. Fascinovali ma dva najdlhšie. Viem ich aj pomenovať: Mala Kapela a Sveti Rok.

   Cesta rýchlo zbehla a ja som sa už tešil na kúpanie v mori. Chodili sme aj na výlety, dlhé prechádzky, veľa sme fotili.

   Veľmi sa mi páčilo v Trogire. Trogir je veľmi pekné historické mesto s krásnymi úzkymi uličkami. Pobrežie je lemované palmami, sú tam hradby s vežami, krásna Katedrála sv. Vavrinca, paláce aj veľký prístav. Je tam aj letisko, kde každú chvíľu odlietajú a pristávajú lietadlá s turistami.

   Deväť dní rýchlo zbehlo a ja som sa už tešil na cestu domov, na babku aj kamarátov v DK. 

 

 

Maťko Jaroš   


Maťkovo predsavzatie

V kategorii - Maťko Jaroš máj 03 2017

Maťko si pred časom dal  predsavzatie, že pripraví nátierku z medvedieho cesnaku pre všetkých z denného centra. O tomto chutnom predsavzatí sa rozhodol napísať príspevok.