Natálka Bartová

Dovolenka v Taliansku

V kategorii - Natálka Bartová november 30 2022

   Ráno 25. 6. sme sa vybrali do Talianska. Išla som s mamou, bratom a mojou asistentkou. Z Košíc sme vyrazili o siedmej. Cestovali sme autom cez Maďarsko a Slovinsko. Neboli žiadne kolóny, takže cesta nám rýchlo ubiehala. Na chvíľu sme si oddýchli, keď sme zastavili na pumpe v Slovinsku. Celkom sme si urobili dve prestávky. Do nášho kempu sme dorazili podvečer o piatej. Cesta z Košíc do Talianska nám trvala necelých 10 hodín. Ešte v ten podvečer sme sa kúpali v mori.

   Ubytovanie sme mali dopredu objednané. Bývali sme v bezbariérovej chatke v kempingovom areáli Camping Union Lido. Bezbariérový bol celý areál. Počas nášho pobytu sme nemali v ceste žiadne schody alebo prekážku. Tento kemp odporúčam každému vozíčkarovi.

   Po dlhej ceste sme si oddýchli a potom sme išli na veľmi dobrú večeru. Keďže sme nemali zabezpečenú polpenziu, jedlo sme si niekedy varili sami. Inokedy sme sa išli najesť do reštaurácie. Po večeri sme si zvykli dať zmrzku v reštaurácii, kde bola veľká čokoládová fontána. Počas večerných  prechádzok  sme sa išli najesť  vždy do inej reštaurácie s výhľadom na more.

   Na druhý deň sme všetci išli plávať do bazéna. Mali sme na výber z viacerých bazénov. Bazény nemali chybu. Celé okolie bolo bezbariérové. Okolo bazénov bol biely piesok, aj dno bolo pieskové. Vstup do bazénov bol výborný. V bazéne sme cvičili s animátormi. Mali pre nás pripravený zaujímavý program. Denne som pol hodinku cvičila pri bazéne. Bola to skvelá zábava.

   Napoludnie sme sa vrátili do chatky, kde sme sa naobedovali. Poobede sme si zaplávali v mori. Pláž bola čistá a upravená s dostatkom miesta pre každého. Prístup do mora bol úžasný. Betónové platne siahali takmer až ku vode. More bolo dosť hlboké už pri vstupe. Voda bola príjemne teplá. Vedela som v nej stráviť aj viac ako hodinu. Po kúpaní v mori sme sa osprchovali, aby sme sa zbavili soli. Potom sme znovu išli plávať do bazéna. Takto sme to robili každý deň.

   Uprostred týždňa sme išli na výlet do Benátok. Najprv sme zaparkovali auto v podzemnej garáži. Potom sme šli pešo na Námestie sv. Marka, odkiaľ sme mali dobrý výhľad na mesto. Bolo tam veľa ľudí, mnohí kŕmili holuby, niektorí sa vozili na gondolách. Prišli sme až ku gondolám v prístave. Benátske uličky boli čarovné, ale prostredie nebolo prispôsobené vozičkárom. Bolo tam veľa mostov a schodov, cez ktoré som prešla s pomocou mojej osobnej asistentky Danky a môjho brata Mareka. Prešli sme spolu cez desať schodísk. Naspäť sme išli vodným autobusom s bezbariérovým prístupom. Pri cestovaní bolo ale povinné mať respirátor. Táto možnosť dopravy je vhodná pri pohybe vozíčkara po Benátkach.

   Počas celého pobytu sa o mňa starala moja osobná asistentka, bez ktorej by sme túto cestu nezvládli. Veľmi mi pomáhal aj môj brat Marek. Ďakujem môjmu bratovi, mame a asistentke za peknú dovolenku. Do Talianska by som sa veľmi rada ešte niekedy vrátila.

 

Natália Bartová


Akvaparky

V kategorii - Natálka Bartová júl 27 2022

V Košiciach nie sú akvaparky len kúpaliská, ktoré sú otvorené od konca júna do augusta, alebo podľa počasia, a to je veľká škoda. Keď je vonku horúco, tak je menej príležitostí na osvieženie. Na Slovensku sú akvaparky, ale len v Poprade, Liptovskom Mikuláši a ďalej od Košíc. Keď chcete navštíviť akvapark, tak musíte ísť napríklad do Vrbového, Tatralandie alebo niekde inde.

 Ja chodím do Vrbového alebo do Tatralandie. Vrbové je pri Kežmarku a Tatralandia je pri Liptovskom Mikuláši. V Tatralandii je podľa mňa luxus, pretože je tam veľa toboganov pre deti, preto sú tam vyššie ceny. Majú tam rôzne procedúry, videla som napríklad procedúru, kde rybičky okusujú odumretú pokožku. :-) V Tatralandii je termálna voda, no tobogany nie sú prístupné pre vozičkárov. Keď chce vozičkár vojsť do bazénu,  môže požiadať o plošinu do vody. 

Majú tam aj vodný bar, kde sa dá kúpiť drink. Vnútorné bazény sú otvorené po celý rok.  Vonkajšie tiež, no len tie, v ktorých je teplá termálna voda. Ostatné vonkajšie bazény sú v zime zatvorené. Vo Vrbove je málo toboganov, sú tam vnútorné aj vonkajšie bazény a voda je tam tiež termálna. Je super, že v bazénoch s termálnou vodou sa môžete zohriať aj v zime. Ponúkajú tam aj thajskú masáž. Viac sa mi páči v Tatralandii, pretože je tam viac atrakcií ako vo Vrbove. Niektoré akvaparky (vrátane Tatralandie a Vrbova pozn. red.) ponúkajú aj bezbariérové ubytovanie pre vozičkárov.

 

Natália Bartová


Dňa 24. 9. 2021 sme išli do Ždiaru, kde sme boli ubytovaní. Po raňajkách sme sa vybrali do Bachledovej doliny. Najprv sme sa vyviezli lanovkou a potom sme sa išli prejsť. Dostali sme sa na Chodník korunami stromov. Chodník bol bezbariérový. Prešli sme celý chodník a na každom úseku boli nejaké symboly, ktoré niečo naznačovali. Na konci chodníka bola vyhliadková veža. Hore na vrchu veže bola sieť, ktorá vyzerala ako pavučina a dalo sa po nej chodiť.

Potom sme išli do reštiky, kde sme si dali dobrý obed. Išli sme aj do Poľska, do mesta Zakopané. Bolo tam malé trhovisko, kde trhovníci predávali drobnosti aj jedlo. Prešli sme sa aj po prvom poschodí, kde sme sa dostali výťahom. Cestou späť sme išli do Ždiaru, kde sme boli ubytovaní a mali sme večeru.

Po raňajkách sme sa zbalili a išli sme na Pieniny, kde sme sa plavili po Dunajci. Plavili sme sa hodinu a pol. V jednej plti nás bolo 22 a dvaja pltníci. Bolo nám dobre a veselo. Splavovali sme Dunajec a pltníci nám rozprávali zaujímavé historky. Hovorili nám o histórii Červeného Kláštora, splavovaní Dunajca, o mníškach atď. Plavili sme sa aj neďaleko miesta, kde sa takmer utopil reportér Jožo Kubáni.

Ďakujem za tento výlet môjmu bratovi.

 

Natália Bártová


V čase lockdownu začiatkom minulého roku sme ako Partia z Detského klubu používali na naše stretnutia program ZOOM, kde sme sa mohli vidieť a porozprávať sa viacerí naraz. Stretávali sme sa dvakrát denne ráno a poobede, od pondelka do piatku. Mali sme  vždy inú tému, ktorú si pre nás pripravovali zamestnanci Detského klubu a niektorí  klienti. Rozprávali sme sa napr. o spánku, o nárečiach a rôznych témach, diskutovali sme napr. o bariérach a cestovaní..   Raz do mesiaca sme mali aj duchovné stretnutie s otcom Dušanom.

Počas pandémie som sa naučila používať aj sociálnu sieť  Viber . Zúčastnila som sa aj na webinári o Detskom klube a individuálnych plánoch pre klientov, ktorý si pre študentov Teologickej fakulty pripravila  Marta. Naučila som sa komunikovať aj cez videohovor, kde som sa mohla s človekom  vidieť. Cez tieto siete môžem aj posielať fotky.  Aj som sa naučila používať smartfón a ako na ňom písať. Musím dávať pozor na písmená, ktoré píšem, aby som správne napísala slovo.  

Je to super vec, že sa môžem počuť aj vidieť s druhým človekom, aj keď sa nachádza inde, na druhom konci mesta, alebo sveta (napr. ako naša kamarátka Maťka N.) 

 

Natália Bartová


Ako som sa bola očkovať

V kategorii - Zažili sme apríl 27 2021

Keďže je taká doba aká je, tak som sa rozhodla, že sa dám zaočkovať. Predtým, dokiaľ  nevymysleli očkovaciu vakcínu, som sa chodila občas testovať. Na očkovaní som bola 17.4. na ulici Ostrovského v budove strednej odbornej školy.  Pre vozičkárov bol zaistený prístup po rampe, no na parkovisku chýbalo označené miesto pre vozičkárov. Bolo tam veľa ľudí, ale nás pustili dnu SBSkári a ukázali nám, kde máme isť. Pri vchode bol stolík a pracovníci, ktorí sa nás pýtali, na kedy sme objednaní a ďalšie veci.

Museli sme sa premiestniť do druhej miestnosti, kde boli páskami označené rady a tam nás navigovali pracovníci, kam máme ísť. Tiež tam odo mňa pýtali občiansky preukaz a kartu poistenca. Bola som tam s mojím bratom. Musela som podpísať papier o tom, že ma zaočkujú. Pýtali sa ma na zdravotný stav, napr. či nemám epileptické záchvaty a podobné veci. Potom som šla do kabínky, kde mi pichli očkovaciu látku. Necítila som skoro nič, len akoby ma pichla včela.

Potom som musela počkať asi 15-20 minút, či sa neprejaví nejaká reakcia. Ja som sa po očkovaní cítila dobre, takže sme išli domov. Bola som prekvapená, pretože som dostala malé darčeky, odznak s textom „Som zaočkovaný“, pero aj nejaké noviny. Je super, že mám za sebou prvú dávku vakcíny. Na druhú pôjdem po nejakom čase. Som rada, že som zaočkovaná, pretože mám menšie riziko, že sa nakazím koronou.

Natália Bartová


Keďže je lockdown, nechodím teraz tak do mesta, ale chodím na prechádzky do Krásnej, pozerať sa na farmu na koníky. V areáli farmy  sa nachádza  6-7 koníkov, sú tam však aj  kozy a kone a tiež výbeh a cvičisko pre psov. Keď sa tam chcem dostať,  musím prejsť vozíkom ponad most, kde chodia vlaky a ešte trochu ďalej treba prejsť. Dá sa tam dostať aj  vozíkom.

 

Koníky sa pasú na lúke, zamestnanci farmy  ich kŕmia. Na ceduli na plote je napísané, že ľudia majú zakázané kone kŕmiť. Koníky som si obľúbila, chodím sa na ne pozerať  keď mám čas, raz alebo dvakrát do týždňa.  Keď tam som, prídu ku mne ma pozdraviť. Koníky sú pokojné a milé, povedala mi to kamarátka, ktorá s koňmi pracovala. Dajú sa pohladkať. Neviem , či sa dá na nich jazdiť, keby sa dalo, chcela by som to skúsiť.

 

Natália Bartová


Keď som videla na internete, že je  taká novinka, že sa môžeš na testovanie registrovať online,  chcela som to vyskúšať.

Je potrebné ísť na stránku https://korona.kosice.sk/ . Najprv je potrebné zadať telefónne  číslo a zaškrtnúť/ potvrdiť, že nie som robot. Potom  príde  kód v sms, a potom sa môžem registrovať. Musím napísať svoje údaje: adresu, rodné číslo atď.. a odoslať to. Potom sa  môžem ísť testovať na hociktoré odberne miesto.

 Ja som bola u nás, v Krásnej. Keďže som na vozíku, nemusela som dlho čakať, zobrali ma hneď. A aký je to pocit? Je to ako škrabanie  špáradlom v nose. Bolo to nepríjemné, ale som to vydržala. Prvýkrát som bola na testy v novembri. Miestny úrad v Krásnej ma síce aj rampu, ale testovali ma vonku. Čakajúci ľudia boli rozdelení na dve skupiny A a B. Tých, ktorí boli zaregistrovaní, zobrali skôr. Boli dva samostatné vchody pre každú skupinu.

Na výsledok som, ak som chcela, musela čakať 15 minút, no prišiel mi aj do smsky. Vozíčkari sa vraj nemuseli dávať testovať. Ja som sa bola otestovať preto, že som chcela vyskúšať tento nový spôsob. Keby sa nedalo registrovať online, asi by som nešla, pretože tam býva veľa ľudí.

Natália Bartová

 


Výlet na Štrbskom Plese

V kategorii - Natálka Bartová november 26 2020

Dňa 13.9.2020 až 15.9.2020 sme sa vybrali na Štrbské Pleso. Do Tatier sme išli autom. Odniesol nás môj brat až tam na miesto, kde sme boli ubytovaní. Najprv sme sa ubytovali s mojou asistentkou a potom sme sa išli prejsť okolo Štrbského Plesa.

Na druhý deň po raňajkách sme šli na Solisko sa prejsť, ale museli sme dávať pozor, lebo tam bol strmý kopec, ale moja asistentka to zvládla. Potom sme šli do Wellnesu, kde boli aj vírivky. Boli tam síce schody, ale pomohli nám ich prekonať. Po večeri sme si išli dať drink do nočného baru, a osláviť, že sme to zvládli samé J.

 

 

 Na tretí deň sme počkali môjho brata a išli sme na lanovku, ktorá nás odviezla na kopec, kde sme mali výhľad na Solisko. Tam sme si dali kávu a išli sme dole s lanovkou.

 

 

 

Na záver sme všetci zišli dole autom. Ďakujem za tento výlet môjmu bratovi a som rada, že som to zvládla s mojou skvelou asistentkou, ktorá sa nebála.

 

Natália Bartová


Turnaj v bowlingu s rampou

V kategorii - Natálka Bartová október 13 2020

Takmer pred rokom (dňa 26.11.2019) sa konal turnaj v bowlingu v budove OC Dargov v podniku  Cool Bowling. Vstup do podniku je bezbarierový, no keď chceš ísť hrať bowling, musíš prekonať tri schody. No to nie je problém, pretože mám šikovnú super asistentku.

Turnaj prebiehal tak, že každý hodil 10 krát po sebe bowlingovú guľu. Potom sa mu body spočítali. Kto mal najviac, dostal diplom aj medailu, zvyšní účastníci turnaja dostali  diplomy. Na záver mal každý dobrý pocit, že si dobre zahral. V turnaji súťažili aj vozičkári, ktorí hrali s novou rampou. Predtým niektorí ľudia s telesným postihnutím  nemohli hrať, pretože bowlingové gule sú veľmi ťažké.  

Ja tiež rada hrám bowling, pretože sa môžem zapojiť do hry a zároveň si pomocou rampy precvičím ruku. Rampu pre nás  zabezpečil pracovník Detského klubu Janko z projektu. Sme Jankovi vďační, že na nás myslel, aby sme aj my mohli hrať túto hru. Teším sa, keď si turnaj opäť zopakujeme.

Natália

 


Pandémiu koronavírusu nikto nečakal. Každý bol z rýchleho šírenia tejto choroby po Európe prekvapený. Museli sme si zvyknúť na to, že musíme byť doma v karanténe. Neviem, ako dlho to ešte potrvá a aby sme sa nenudili, môžeme komunikovať online  cez konferenčnú miestnosť. To bol dobrý nápad Janka Podhájeckého.  Môžeme spolu komunikovať a aj sa vidieť  navzájom viacerí z klubu. Môžeme mať aj zaujímavé programy, ako napríklad čítanie, kvíz, alebo len rozprávanie o tom, ako sa máme, čo zažívame, atď... Páči sa mi, že sa môžeme vidieť a porozprávať sa.

Momentálne teraz za mnou asistentka nechodí kvôli pandémii. Keď je pekné počasie idem vonku na dvor. Občas idem s mamkou aj na prechádzku, keďže bývame v Krásnej. Teraz trávim  čas tak, že čítam viac knihy aj časopisy, lúštim krížovky a riešim spájačky, ktoré som dostala na narodeniny.

Keď karanténa skončí, musím vybaviť nejaké veci. Pôjdem sa krášliť ku kaderníčke, aby som nemala dlhú ofinu :), a určite sa chcem stretnúť s kamarátkami v nejakej kaviarni.

Natália Bartová

 


Strana 1 z 3