Natálka Bartová

Pandémiu koronavírusu nikto nečakal. Každý bol z rýchleho šírenia tejto choroby po Európe prekvapený. Museli sme si zvyknúť na to, že musíme byť doma v karanténe. Neviem, ako dlho to ešte potrvá a aby sme sa nenudili, môžeme komunikovať online  cez konferenčnú miestnosť. To bol dobrý nápad Janka Podhájeckého.  Môžeme spolu komunikovať a aj sa vidieť  navzájom viacerí z klubu. Môžeme mať aj zaujímavé programy, ako napríklad čítanie, kvíz, alebo len rozprávanie o tom, ako sa máme, čo zažívame, atď... Páči sa mi, že sa môžeme vidieť a porozprávať sa.

Momentálne teraz za mnou asistentka nechodí kvôli pandémii. Keď je pekné počasie idem vonku na dvor. Občas idem s mamkou aj na prechádzku, keďže bývame v Krásnej. Teraz trávim  čas tak, že čítam viac knihy aj časopisy, lúštim krížovky a riešim spájačky, ktoré som dostala na narodeniny.

Keď karanténa skončí, musím vybaviť nejaké veci. Pôjdem sa krášliť ku kaderníčke, aby som nemala dlhú ofinu :), a určite sa chcem stretnúť s kamarátkami v nejakej kaviarni.

Natália Bartová

 


Dňa 9.3. v pondelok som sa rozhodla, že pôjdem so svojou asistentkou do botanickej záhrady. Mali sme veľké šťastie, že bola ešte otvorená. Potom ju zavreli, kvôli corona vírusu. Išli sme električkou č. 7 z Važeckej ulice na Jazere až blízko ku botanickej záhrade. Bola tam výstava orchideí rôznych farieb. Výstava bola vo vnútri, v dvoch skleníkoch. Kedže sme nechceli obchádzať celú budovu, tak sme museli prekonať schody pri vstupe. Bola som s asistentkou Dankou, s ktorou sme si s tými schodmi poradili. Bolo tam veľa krásnych orchideí, Danka mi urobila veľa pekných fotiek.

 

 

Boli sme pozrieť aj ostatné skleníky, videli sme kaktusy aj citrusy, mandarínky, atď. Prešli sme sa aj po vonkajšej záhrade. Ešte nebol otvorený bufet ani jazierko s rybami nebolo napustené, ale počasie bolo pekné. Táto výstava sa mi veľmi páčila. Vraj na druhý deň v utorok, už bola Botanická záhrada zatvorená. Som rada, že som si výstavu stihla pozrieť, pretože som sa na to veľmi tešila.

Natália Bartová


Keďže rodičia majú už svoje problémy s pribúdajúcim vekom  a starosti, tak som sa rozhodla, že budem chodiť samostatne MHD s mojou asistentkou Dankou. Najprv som si musela vybaviť kartičku na Dopravnom podniku, aj keď mám ZŤP.  Kartička platí 10 rokov, ale treba ju obnovovať každý rok, aby mohol chodiť sprievodca zadarmo. Keď som začala chodiť MHD, tak som sa najprv obávala, ako to zvládneme, no postupne som si zvykla.  Je to dobrý pocit, že môžeš ísť, kde chceš, napríklad aj do tramtárie, hahaha.

Uvediem vám príklad  toho, ako chodíme  odo mňa z Krásnej do Detského klubu na Ťahanovské riadky.  Z domu idem na Važeckú autobusom 52. Potom prestupujeme na električku č. 3. Ideme na Námestie osloboditeľov a tam opäť prestupujeme na autobus, ktorý nás odvezie na Tomášikovu. Musíme prejsť cez most, aby sme sa dostali do klubu a naspäť. Je to trošku komplikované cestovanie, ale aj zábava a dobrodružstvo, keď má človek dobrú asistentku.

Natália Bartová


Natálka: EĽRO v Kežmarku

V kategorii - Zažili sme august 16 2019

Na festival Európske ľudové remeslá do Kežmarku sme sa vybrali 12.7. Stretli sme sa na stanici. Išli sme vlakom, ktorý mal plošinu a zobral 4 vozíky. Museli sme prestúpiť v Poprade na vlak, ktorý bol už bezbariérový. Odniesol nás už priamo na miesto.

Keď sme prišli, museli sme prejsť celé mesto, aby sme sa dostali na miesto, kde sa konalo EĽRO. Najprv sme si pozreli stánky a potom sme si dali medovinu. Prvý krát som chutnala aj pečené prasa, ktoré sa pieklo na ražni a veľmi mi to chutilo. Ponúkli sme aj chlapcov, ktorý nám na oplátku kúpili hranolky. Boli sme veľmi milo prekvapené. Asistentka Danielka si vyskúšala niektoré remeslá, napr. kováčstvo, tkáčstvo a rezbárstvo. Na záver sme boli na vystúpení sokoliarov. Domov sme prišli až večer plné pekných zážitkov.

Natálka Bartová


Spoznávame Budapešť

V kategorii - Natálka Bartová jún 10 2019

Dňa  26. do 28. 4. sme sa vybrali na výlet do hlavného mesta Maďarska, do Budapešti. Išli sme tentokrát veľkou dodávkou, boli sme v nej šiesti. Prišli sme na hotel, ktorý bol bezbariérový, kde som sa mohla pohybovať  na elektrickom vozíku. Najprv sme sa ubytovali, potom sme sa išli prejsť na Margitin ostrov, kde sme obdivovali kvety a prírodu.

Na druhý deň po raňajkách sme išli do Tropikária, ktoré sa nachádza v obchodnom centre. Na druhom poschodí sú reštaurácie.  Išla som na mechanickom vozíku, pretože tam bol úzky priestor. V  Tropikáriu sme obdivovali malé aj veľké rybičky v akváriách.  Aj nad hlavami nám v akváriách plávali ryby.  Veľmi sa mi to páčilo. Bolo to nádherné, je to pre mňa zážitok na celý život. 

 

 Po obede sme išli do mesta a videli sme Castle Hill, budovu parlamentu aj Rybársku baštu, kde som si dala zmrzlinu. Večer som bola na wellness v hoteli. Bolo tam viac bazénov. Ja som šla do vyhrievaného bazéna.  

 

Na tretí deň sme išli po raňajkách do kostola, ktorý bol veľmi zaujímavý. Nachádzal sa v jaskyni. Vstup do neho bol bezbariérový. Bola tam aj svätá omša v maďarčine J. Bolo to veľmi zaujímavé. Potom sme sa prešli po meste a dali sme si neskorý obed, po ktorom sme išli domov. Tento poznávací výlet sa mi veľmi páčil.

Naty Bartová


MDŽ - Sviatok každej ženy

V kategorii - Zažili sme máj 23 2019

Pri príležitosti nášho sviatku, Medzinárodného dňa žien, nás chlapci z našej partie pozvali do Aidy. Stretli sme sa už tam, mali sme rezervované stoly. Chlapci nás privítali s červenými ružami. Každá žena dostala 1 ružu. Boli sme veľmi milo prekvapené. Mladí muži nám kúpili kávu a zákusok. Mne sa to veľmi páčilo a preto som sa opýtala ostatných žien, ako sa im to páčilo:

Peťka F.: Bola som nadšená, veľmi ma to prekvapilo. Cítila som sa veľmi príjemne, ako v nebi :). Môžem dodať, že som rada, že som v dobrej partii.

Mery: Bola som veľmi poctená týmto pozvaním. Cítila som vďačnosť za to, že sa ešte nájdu gentlemani, ktorí si ženu uctia.

Kristína: Bolo to od nich milé, že si takto uctili nežnejšie polovičky. Tak isto to urobili minulý rok (boli sme v Mamma mii).

Ľubka: Som veľmi rada, že muži boli takí vnímaví a že si nás takýmto spôsobom uctili. Bolo to pre nás veľké prekvapenie. A tie červené ruže, ktoré sme dostali nás fakt veľmi dojali.

Bea (asistentka): Z mojej strany to bol nezabudnuteľný zážitok. Mala som veľkú radosť aj potešenie :). Bola som prekvapená, čo chlapci pre nás „spískali“. Myslím si, že to potešilo každú ženu.

Naty Bartová


Novoročný koncert

V kategorii - Natálka Bartová február 28 2019

Dňa 27.1. 2019 sme sa s Partiou z DK zúčastnili na novoročnom koncerte, na ktorom sa odovzdával šek z výťažku z primátorského punču. Ten začal otvorením o 18tej hodine v sále Historickej radnice. Trval 2,5 hodiny. Pracovníčka Magistrátu mesta Košice nás usadila dopredu, aby sme mali dobrý výhľad na účinkujúcich. V úvode bolo baletné vystúpenie. Potom sa prihovoril moderátor Richard Hergott. Za každým hudobným číslom sa odovzdali symbolické šeky postupne 4 organizáciám. A sú to tieto: Charitný dom svätej Alžbety, Detský klub, Liga proti rakovine, Psy ulice. Atmosféru nám spríjemňovali hudobné skupiny Trio Hundža, Peter Pačut ako Fredie Mercury, Sima Martausová a Leona Machalková. Som rada, že sme sa mohli zúčastniť na tomto koncerte.

 

Natálka Bartová


Karaoke show v klube

V kategorii - Dianie v našom zariadení december 06 2018

Dňa 1. 10.2018 sa konal ,,nultý“ ročník Karaoke show. Uskutočnil sa pri príležitosti Svetového dňa hudby. Každý spevák si nachystal pieseň. Do tejto akcie sa zapojili klienti i zamestnanci Detského klubu. Účastníci i poslucháči si prichystali aj veľmi zaujímavé a srandovné rekvizity. Odzneli známe piesne od zahraničných i slovenských a českých umelcov ako napr. Diskopříbeh. Spievali sa aj piesne od Petra Nagya, Olympicu, Desmodu, Elánu a dokonca Mišo spieval pieseň od Metallic-y. Niektorí ľudia tancovali na veselé pesničky. Aj keď som na vozíku, tancovala som aj ja na pesničku Diskopříbeh. Vytancovala ma Peťka S. Táto novinka sa každému veľmi páčila. Budem veľmi rada, keď si to ešte niekedy zopakujeme.

Natália Bartová

Fotky (:
 


Beseda so skautmi

V kategorii - Dianie v našom zariadení august 15 2018

Dňa 19.6.2018 boli v našom Detskom klube dve mladé skautky Aďka a Anička. Porozprávali nám o histórii skautingu. Skauti sú celosvetové združenie mladých ľudí.  Hnutie sa venuje rozvoju osobnosti, učí mladých starať sa o ochranu prírody a byť aktívny, je zameraný na ľudské hodnoty (odvaha, čestnosť, trpezlivosť..). Skautingu sa môžu ľudia venovať od 7 rokov, keď už vedia čítať alebo písať až do konca života, ak to zvládnu J.

Skauti musia plniť rôzne úlohy alebo výzvy a za ne dostávajú odznaky - nášivky na košeľu. Napríklad museli vydržať 24 hodín nerozprávať . Neviem si predstaviť niektorých v klube, či by to dokázali, 24 hodín mlčať J.

Čím viac úloh splnia, tým majú viac nášiviek. V rámci besedy nám ukazovali fotky z rôznych akcií a táborov, na ktoré chodia. Na Vianoce pripravujú spoločnú kapustnicu. Doniesli nám ukázať časopisy, ktoré vydávajú, kde si môžeme prečítať články z ich akcií. Na záver sme si zahrali hru.          Na nejaké písmeno sme museli vytvoriť  slová z určitej kategórie (napr. ovocie, zelenina, príroda..). Beseda sa mi a myslím, že aj ostatným veľmi páčila, dozvedeli sme sa opäť niečo nové.

Kto má záujem dozvedieť sa o skautingu viac, môže si kliknúť na http://skauting.sk/.

Natália Bartová

 


 

Dňa 13. 4. sme sa vybrali s bratom a rodinou na výlet do Tatranskej Lomnice. Do hotela sme prišli až večer. Našli sme si bezbariérový hotel vhodný pre vozičkárov. Ubytovanie bolo výborné, v cene sme mali polpenziu. Varili tam špeciality, ktoré som predtým ani nepoznala (napríklad sladké zemiaky bataty, rôzne nezvyčajné omáčky, atď.) Po chutnej večeri sme išli na drink do baru.

Na druhý deň po raňajkách sme išli lanovkou na Lomnický štít.  Vyviezli sme sa na  Skalnaté pleso s vozíkom bez problémov. Na Lomnickom štíte  na nás čakali schody vedúce na vyhliadkovú vežu.  Bolo ich veľa (môj brat tvrdil, že ich bolo aspoň 100). Môj silný brat s pomocou pracovníka Lomničáku mi pomohli prekonať všetky tie schody. Som svojmu bratovi veľmi vďačná za jeho ochotu.

                                       

 

Na vyhliadkovej veži bol nerovnomerný terén, tvorili ho veľké skaly. Ak som chcela niečo vidieť, museli mi pomôcť  postaviť sa z vozíka. Výhľad bol prekrásny, aj počasie bolo výborné, bez hmly a dažďa. Ale zato na ruky mi bola zima.

Keď sme sa vrátili na hotel, išli sme na wellness (do bazéna s teplou vodou).  Na tretí deň po raňajkách sme išli do kostola na omšu aj na prechádzku. Na záver výletu sme sa zastavili v reštaurácii na rozlúčkový drink. Mali sme veľmi dobré počasie, výlet sa mi veľmi páčil.

                               

 

Natália Bartová

 


Strana 1 z 2