Maťko Jaroš 10

Čo vlastne znamená karanténa? Karanténa znamená, že ľudia musia ostať doma, aby nešírili nákazu corona vírusu. Ako trávim tieto dni ja? No, v rámci možností dobre. 

Pozerám prírodopisné dokumenty v telke o exotických zvieratách na Prima Zoom, ČT2, Spektrum. Na Prima ZOOM chodia krásne dokumenty, predtým som pozeral  sériu dokumentov o krajinách z výšky.

Alebo si vyšívam si na papier, napríklad slnečnicu, zvonček,.. Taktiež cvičím, čo je dobré, lebo potom nie som taký stuhnutý. Mám program na počítači, v ktorom môžem maľovať, volá sa Revelation-Natural-Art-SK-kreslení. Maľujem si rôzne geometrické tvary, napr., kruh, štvorec, atď.. V pláne mám oprášiť si aj vybrané slová. Od kamarátov z klubu som dostal  vedomostné pexeso, ktoré hrávam s mamkou.  Každý deň chodíme niekam na prechádzku. Boli sme napríklad na Aničke aj pri krematóriu . S asistentom Ferom som dohodnutý, že každý deň pôjdeme niekam na prechádzku.

Počúvam tiež hudbu, moje obľúbené sú pesničky od Maroon 5, páči sa mi aj skupina Cold Play. Keď bude v Prahe koncert, sestra Evka mi kúpi lístok.  Pravdepodobne teraz nebudú žiadne koncerty.

Veľká noc bude o ničom, lebo sestra s manželom nepríde, takže ostaneme na Veľkú noc sami doma. Budeme to musieť vydržať. Už sa teším v lete do  Chorvátska, lebo mi chýba voda, more, bazén. Každý deň sa teším, kedy už pôjdeme na chalupu. S mamkou pracujem aj na prezentácii o izbových kvetoch. Chcel som doniesť do klubu medvedí cesnak, aby sme spoločne urobili nátierku, aby sme boli zdraví. Asi nám to nevyjde, keď teraz nie je klub otvorený.

Chýbajú mi kamaráti z DK aj asistent Fero aj Števo. Teším sa, keď bude klub otvorený a budem tam môcť chodiť. Teším sa aj na cestu do Prahy. Hranice vraj otvoria možno v máji. Teším sa ešte na Huga, budúce sestrine bábätko. Má sa narodiť v júni.

Maťko Jaroš


Na koncerte v Prahe

štvrtok, 11 júl 2019 09:29 Autor:

Na júnový koncert Maroon 5 som sa tešil už od Vianoc. Lístok bol môj vianočný darček od sestry. Maroon 5 so svojim frontmanom Adamom Levinom je americká pop rocková skupina z Los Angeles trojnásobne ocenená Grammy. Je to jedna z mojich obľúbených hudobných skupín.

Do Prahy, kde sa koncert konal som cestoval s rodičmi vlakom Pendolino, ktorý nám v súčasnosti najviac vyhovuje.   

Využili sme aj plošinu, vlak má vyhradené miesta pre imobilných cestujúcich. Cesta trvala sedem a pol hodiny. Zbehla však rýchlo, počúval som hudbu, pozeral som sa z okna, aj som si zdriemol...

V deň koncertu sme ešte stihli navštíviť Průhonický park, ktorý sa nachádza 17 km od Prahy, a v tomto období bol prekrásne zakvitnutý rododendronmi rôznych farieb.

Večerný koncert bol super, hrali všetky moje obľúbené pesničky. Páčila sa mi aj predskokanka, nórska speváčka  Sigrid.

O2 aréna, ktorá má kapacitu 18 000 divákov bola zaplnená. Atmosféra bola vynikajúca. Ľudia sa bavili, tancovali a tlieskali ešte dlho po poslednej pesničke. Veľmi sa mi páčila aj svetelná show. Unavení, ale plní zážitkov sme prišli pred polnocou domov.  Na druhý deň som si ešte užil cestovanie  metrom, ktoré ma tiež veľmi baví a prechádzku po Starom meste. Môj 3-dňový výlet v Prahe bol opäť vydarený.

 

Maťko Jaroš


Let na Maurícius bol veľmi dlhý, ale zvládol som ho v pohode. Trval takmer 11 hodín. Jedlo, čo nám dali v lietadle bolo výborné. Na Mauríciu sa mi páčilo. Mali sme krásne ubytovanie aj s bazénom. Každý deň som sa kúpal v mori. Teplota mora bola 29 stupňov. Boli sme v najväčšej botanickej  záhrade na južnej pologuli. Boli sme aj v zoologickej záhrade. Páčilo sa mi aj na výlete pri vodopádoch a v krajine siedmych farieb zeme. Boli sme aj v Eureke (staré sídlo kolonizátorov). A mamka s mojou sestrou Evkou a s jej manželom Honzikom boli v sobotu na trhoch v hlavnom meste Port Louis, a ja s tatkom sme sa boli prejsť ku kostolu v meste FlicenFlac, kde sme boli ubytovaní..

Prvý krát v živote som letel lietadlom a až takú diaľku. Autom Košice – Praha, potom lietadlom do Amsterdamu a odtiaľ  Boeingom 787 skoro 11 hodín, 10 tisíc km cez 3 časové pásma. A rád by som si ešte ten let niekedy zopakoval.

(vzhľadom na veľký počet fotiek, prikladáme celý článok v pdf verzii) :)
> OTVORIŤ KLIKNUTÍM TU <


Môj výlet v Prahe

utorok, 25 september 2018 09:55 Autor:

 

Do Prahy som cestoval v piatok cez deň. Vlak išiel o 5.07. Došli sme o 13.39, pretože vlak mal meškanie.  Na stanicu po nás prišiel Evkin manžel Honzík, pretože Evka mala firemnú akciu. Išli sme ku nej zložiť si veci. Dal som si tam kávu. Ocko si trochu odpočinul a potom sme vyrazili vonku.

 

Išli sme sa prejsť po Prahe. Došli sme na Námestie Jiřího z Poděbrad. Hrala tam ľudová hudba. Páčilo sa mi tam. V sobotu sme boli v botanickej záhrade. Dotkol som sa kaktusu, chcel som vedieť či pichá. Trochu pichal J.  Boli tam tiež krásne kvety.  

 Videl som Vítkovskú vežu. Bol som aj v Karlínskom tuneli.

V nedeľu sme boli na omši v kostole pri Námestí Jiřího z Podebrad.  V Prahe sa mi páčilo aj to, že som sa vozil metrom. Do Košíc sme sa vrátili v nedeľu o 22.48. Prišli sme skoro presne, vlak nemal meškanie. Páčilo sa mi v Prahe, ešte si to chcem nabudúce zopakovať.

Maťko Jaroš

 


Koncert Kelly Family v Prahe

utorok, 03 apríl 2018 12:31 Autor:

Do Prahy som cestoval spolu s mamkou vo štvrtok 8. marca. Vlak Leo Expres je bezbariérový, a  pre cestujúcich na invalidných vozíčkoch dobre vybavený. Keďže náš výlet bol plánovaný dlho dopredu, aj miesta sme si rezervovali s predstihom. Pre istotu. Tešil som sa nielen na večerný koncert, ale aj na sestru Evku s priateľom.


Moja dovolenka v Chorvátsku

štvrtok, 21 september 2017 13:24 Autor:

Tak som sa dočkal. Konečne nadišiel piatok 19. 8. – deň odchodu na našu dovolenku. Opäť sme si zvolili malú dedinku Poljica vzdialenú 7 km od mesta Trogir.

   Na cestu sme sa vydali v noci. To som sa tešil, ako mi tatko urobí v aute „pelíšek“. Zobudil som sa v Chorvátsku a počítal som tunely. Napočítal som ich 15. Fascinovali ma dva najdlhšie. Viem ich aj pomenovať: Mala Kapela a Sveti Rok.

   Cesta rýchlo zbehla a ja som sa už tešil na kúpanie v mori. Chodili sme aj na výlety, dlhé prechádzky, veľa sme fotili.

   Veľmi sa mi páčilo v Trogire. Trogir je veľmi pekné historické mesto s krásnymi úzkymi uličkami. Pobrežie je lemované palmami, sú tam hradby s vežami, krásna Katedrála sv. Vavrinca, paláce aj veľký prístav. Je tam aj letisko, kde každú chvíľu odlietajú a pristávajú lietadlá s turistami.

   Deväť dní rýchlo zbehlo a ja som sa už tešil na cestu domov, na babku aj kamarátov v DK. 

 

 

Maťko Jaroš   


Maťkovo predsavzatie

streda, 03 máj 2017 08:50 Autor:

Maťko si pred časom dal  predsavzatie, že pripraví nátierku z medvedieho cesnaku pre všetkých z denného centra. O tomto chutnom predsavzatí sa rozhodol napísať príspevok.


Môj výlet v Prahe

pondelok, 20 jún 2016 08:58 Autor:

Spolu s mamkou sme cestovali do Prahy. Vo vlaku Leo Express som sedel na sedadle v otvorenom vozni. Cesta zbehla rýchlo


Radosť

piatok, 02 október 2015 02:00 Autor:

Maťko je pozitívne naladený mladý muž, ktorý rád poteší svoje okolie milými pochvalami a komplimentmi. Je veľmi dôkladný, čo robí, tak to urobí perfektne. Vie sa príkladne tešiť, mohol by to učiť aj ďalších :-), schopnosť tešiť sa, je veľmi dôležitá pre život. Maťko to vie. Ostatné povedal o sebe sám v príspevku, ktorý napísal.

Mam veľmi veľa záľub. Veľmi rad počúvam hudbu. V auguste som bol spolu so sestrou  v Prahe na koncert.


Náš Maťko - životný kríž alebo veľký dar?

piatok, 02 október 2015 02:00 Autor:

Ako vnímajú rodičia detí so zdravotným postihnutím svoju životnú situáciu? Je to rôzne. Určite to nie je jednoduché, keď sa narodí dieťatko odlišné od väčšiny ostatných, sme však presvedčení, že takáto udalosť má hlboký zmysel. Sme o tom presvedčení pre to, lebo vieme, že nad všetkým stojí najvyššia Múdrosť a najvyššie Dobro.