METALLICA: S&M2 – Online veľkolepý koncertný zážitok <<<

Tomáš Hudák Autor:  pondelok, 15 február 2021 14:28 velkost pisma decrease font size increase font size
Hodnotenie:
(0 hlasov)

„Milí posluchači. dámy a pánové. Zapalte svíce, otevřete láhev Božolé. Pohodlně se usaďte, obejměte své milé. Zavřete oči a nechte se unášet libými tóny a romantickými texty neméně romantického kvarteta METALLICA. Pánové, voilá“. Túto, ako bratia Česi hovoria prúpovídku, som si požičal z jedného albumu českej rockovej kapely KABÁT.

Názov kapely KABÁT som zmenil na METALLICA a kvinteto na kvarteto. Takto som si to dal aj na svoj Facebook v príspevku, ktorý som zdieľal na stránke rockového rádia Anténa Rock, kde som sa dozvedel, že v sobotu 19.septembra 2020 večer tam bol odvysielaný ich koncert s názvom S&M2, ktorý odohrali so  sanfranciským symfonickým orchestrom.

Tuto úvodnú prúpovídku som sa rozhodol použiť aj v tomto článku. Nápad napísať ho som dostal počas počúvania koncertu. Dúfam, že sa vám bude páčiť. Prajem vám príjemné čítanie. Keď som sa o koncerte S&M2 dozvedel, tešil som sa ako malý chlapec a nevedel som sa dočkať večera. Hneď som o tom na Facebooku informoval aj svojho dlhoročného kamaráta zo školy Mira, s ktorým sme si počas koncertu a po koncerte vymieňali názory a dojmy z koncertu.

Predstavovali sme si, že sa držíme okolo pliec a spolu spievame všetky veľké hity METALLICI. Taktiež sme si predstavovali, aké by to bolo, vidieť a počuť to naživo. Určite by to bolo nádherne. Ale o tom môžeme asi iba snívať. Ale jeden nikdy nevie, zázraky sa vraj dejú. Tak uvidíme, necháme sa prekvapiť.

METALLICA na Slovensku už hrala a vyjadrila sa, že  už nikdy viac sem neprídu. Konkrétny dôvod už neviem, ale na tom nezáleží. Ako ich dlhoročného fanúšika ma to veľmi mrzí, lebo veľmi rád by som ich videl a počul hrať naživo a určite to nevravím len za seba. Ale čo už, je to ich rozhodnutie a my ako ich verní fanúšikovia to musíme rešpektovať.

Ale poďme späť k článku, toto bola len taká  malá odbočka. Nikdy by som nepovedal, že funguje spojenie rocku, respektíve metalu a symfonického orchestra. Ale funguje to a o tom, že to funguje som sa presvedčil v roku 1999, keď METALLICA so symfonickým orchestrom pod vedením dirigenta a skladateľa Michaela Kamena vydala album S&M. Videl  som k nemu aj nejaké  videoklipy a môžem vám povedať, že to je pastva pre uši aj pre oči. Keď som to videl, mal  som chvíľami pocit, že som tam a naplno si to užívam. Ten album ma úplne dostal. Dá sa povedať, že okamžite pri prvom počutí som ma z neho zimomriavky. Spojenie METALLICI a symfonického orchestra má niečo do seba. Skladby ako Master of Puppets, One, The Memory Remains, Enter Sandman a samozrejme Nothing Else Matters, ktorá je mojou srdcovkou, patria k mojím obľúbeným už sami o sebe v klasickom, nadupanom prevedení. Musím ale povedať, že spojenie so symfonickým orchestrom im dodáva väčší šmrnc. Album S&M mám doma a môžem vám ho odporučiť. Je fakt výborný a aspoň pre mňa podľa mňa plný pozitívnej energie. 

Album S&M2  bol nahraný v dňoch 6. a 8. septembra 2019 v sanfranciskej aréne Chase Center a vydaný dva dni pred mojimi narodeninami, dňa 28. augusta 2019.  Keďže  sa blížia Vianoce, napísal som si tento album do zoznamu vianočných prianí. Keď ho dostanem budem rád, ak nie, nevadí. Existuje predsa Youtube, ha ha. Ale rád by som ho mal doma. Spomínaná lajfka S&M2 začala krásnou Skladbou The Ecstasy of Gold, z filmu  ktorú v roku 1966 zložil pred polrokom zosnulý, taliansky skladateľ Ennio Morricone. Na koncerte ďalej odzneli hity Metallici ako napríklad For Whom The Bell Tolls,The Day That Never Comes, The Memory Remains, Wherever I May Roam, One, Master Of Puppets, Nothing Else Matters, či záverečný hit Enter Sandman. Ako som povedal, na koncert som sa veľmi tešil. Veľmi sa mi to páčilo, malo to tie správne grády. Pri niektorých piesňach som zatvoril oči a nechal som sa unášať atmosférou koncertu. Tak ako pri počúvaní prvého Metallicovsko-symfonického albumu, som aj teraz mal zatajený dych a husiu kožu. Skrátka prežil som ďalší krásny a nezabudnuteľný hudobný večer. Milí priatelia, dúfam že som vás svojím článkom zaujal   a ak nie, pokúsim sa o to nabudúce. Dovidenia nabudúce, priatelia.

Setlist koncertu :

CD 1

The Ecstasy Of Gold, The Call Of Ktulu, For Whom The Bell Tolls,The Day That Never Comes, The Memory Remains, Confusion, Moth Into Flame, The Outlaw Torn, No Leaf Clover, Halo On Fire , Confusion, Moth Into Flame, The Outlaw Torn, No Leaf Clover, Halo On Fire

 

CD 2

Intro To Scythian Suite, Scythian Suite Opus 20 II: The Enemy God And The Dance Of The Dark Spirits (by Sergei Prokofiev), Intro To The Iron Foundry, The Iron Foundry, Opus 19, The Unforgiven III, All Within My Hands, (Anesthesia) Pulling Teeth, Wherever I May Roam, One, Master Of Puppets, Nothing Else Matters, Enter Sandman.

 

Tomi Rocker Hudák.

Zobrazene 622 x Naposledy upravene autorom pondelok, 15 február 2021 14:37