Ako chránim našu zem? <<<

Mišo Seman Autor:  štvrtok, 21 apríl 2022 15:18 velkost pisma decrease font size increase font size
Hodnotenie:
(0 hlasov)

Každý z nás si chráni to, čo je pre neho dôležité. Hmotné veci si uvedomujeme, menej už vnímame napr. dôležitosť prírody a jej ochrany. A predsa je veľmi potrebné chrániť našu prírodu, vzduch, rieky, životné prostredie. Možno si niektorí povedia: Ako ja môžem zachrániť celú planétu? No dôležité je, aby každý z nás urobil aspoň nejakú malú vec pre ochranu prostredia, v ktorom žije.

Čo robím ja pre našu planétu? Doma triedime odpad – plasty, kov, papier. Plasty sú veľmi škodlivé pre prírodu. Hlavne preto, že sa nedokážu rozložiť. Veľa plastového odpadu skončí aj v riekach a moriach, kde si ho ryby častokrát pomýlia s potravou a potom hynú. Ryby a morské organizmy ktoré konzumujeme, potom obsahujú množstvo toxických látok. Preto je lepšie kupovať vodu v sklenených fľašiach. Dobrým riešením je aj sodastream. Nemusíme tak kupovať perlivú vodu, ale vieme si ju vyrobiť doma.

Chrániť prírodu môžeme napr. aj používaním vlastných plátenných tašiek namiesto kupovania igelitových. Moja mamka mi ušila viacero tašiek.

Životnému prostrediu veľmi škodí aj vyhadzovanie batérií do komunálneho odpadu. Preto si kupujem nabíjacie batérie. A keď už mám jednorazové, po použití ich nosím na zberné miesta. Batérie obsahujú nebezpečné látky, ktoré je potrebné odborne zneškodniť, aby neškodili životnému prostrediu.

Nasledujúca vec sa môže zdať maličkosťou, ale keby každý prispel aspoň troškou, pomohlo by to planéte. Mám svoje vlastné kovové slamky, aby som nemusel používať plastové, ktoré sa používaním ničia a musím preto kupovať stále nové. Jednu používam doma a druhú nosím stále so sebou. Používam ju hlavne na kávu.

Opýtal som sa mojich kamarátov na to, ako oni chránia našu zem:

Feri: Snažím sa ju neznečisťovať. A na balkóne sadím, čo sa dá, aby som nemusel toľko kupovať.

Janko: Žijem pre našu planétu... Vediem deti k tomu, aby nevyhadzovali odpadky na zem, snažím sa kupovať väčšie balenia výrobkov, aby nebolo toľko obalov.

Ľubka: Snažím sa kupovať výrobky v skle, nepoužívam sáčky v obchodoch, mám tašky zo záclon, ktoré šije moja mamka. Nepoužívam zbytočne veľa chemických čistiacich prostriedkov, rada si vymieňam oblečenie s kamoškami. Nekupujem balenú vodu, ale pijem „obyčajnú“ vodu z vodovodu, čaje kupujem buď sypané, alebo využívam bylinky, ktoré pestujú naši na záhradke.

Števo K.: Využívam viaceré cesty ochrany krajiny okolo nás. Recyklujem plasty, kovy, papier, tak aby ich spoločnosť mohla znovu využiť. Uprednostňujem obaly z obnoviteľných zdrojov (sklenené fľaše, obaly z cukrovej trstiny, dreva). Nekupujem igelitové tašky, snažím sa použiť to, čo mám (plátennú tašku, poprípade škatuľu z obchodu). Keď idem opekať, upracem aj odpad, ktorý tam zanechali ľudia predo mnou. Snažím sa cestovať mestskou hromadnou dopravou, zdieľanými bicyklami a kolobežkami.

Števo N.: O tejto téme som mal aj aktivitu. Snažím sa nekupovať si nové oblečenie a uprednostniť second hand. Potraviny, ktoré sa dajú, kupujeme do vlastných obalov. Doma triedim odpad. Ak vytriedim nejaké oblečenie, nevyhadzujem ho, ale posuniem tam, kde sa využije ďalej (napríklad známym).

Petra F.: Prírodu beriem ako matku zem. Rada trávim čas v prírode okolo seba. Keď to pre mňa nie je príliš ďaleko, radšej idem pešo ako mestskou hromadnou dopravou.

Marta: Snažím sa nekupovať príliš veľa vecí, vždy premýšľam, či ich naozaj potrebujem – hlavne to platí asi pre oblečenie, elektroniku, drogériu a iné. Nech neprispievam k priemyslom, ktoré poškodzujú prírodu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si niektoré veci z drogérie vyrábam sama (a zatiaľ som veľmi spokojná). Tiež rada využívam secondhandy. Oblečenie nevyhadzujem a ak sa dá, snažím sa využiť ho úplne do konca (napr. pri starých bavlnených tričkách). Čo je pekné a zachovalé, rada posuniem ďalej (či už v rodine, známym alebo na charitu). Do obchodu si vždy beriem svoju tašku, ktorá mi verne slúži... tuším už to bude aj viac ako 5 rokov. Doma chránime prírodu napríklad tak, že triedime odpad a necestujeme autom, radšej hromadnou dopravou alebo pešo. Na záhrade kosíme tak, aby sme tam nechali narásť trochu lúku, nech včielky majú dosť kvetov.

Michal Seman

 

zdroj obrázka:

https://www.istockphoto.com/photo/love-of-planet-earth-in-the-clouds-gm472132125-33532334

 

 

Zobrazene 47 x Naposledy upravene autorom piatok, 22 apríl 2022 00:05