S Bethany Hamilton o zvládaní strachu. <<<

Majka Dubecká Autor:  streda, 20 máj 2020 09:17 velkost pisma decrease font size increase font size
Hodnotenie:
(0 hlasov)

Myslím, že každému z nás je známy príbeh mladej surfárky Bethany Hamilton.  Tragická udalosť, ktorá navždy zmenila jej život, sa stala pre ňu výzvou. Dnes  je inšpiráciou pre všetkých, zvlášť pre tých, ktorých postretnú v živote náročné situácie. Povzbudzuje ich, aby ich vedeli prijať a aby verili, že nič sa nedeje len tak. Časom pochopíme, že aj tie najťažšie situácie nám môžu byť veľmi osožné. Jej príbeh odhodlania, viery a nádeje je povzbudením pre mladých ľudí na celom svete.

Bethanin život bol spätý so surfovaciou doskou. Od malička brázdila vlny oceánu a snívala o víťazstvách na medzinárodných súťažiach. V trinástich rokoch sa jej stala tragická udalosť. Na mori ju napadol takmer päťmetrový žralok a prišla o ľavú ruku. Bethany sa však svojho sna nevzdala a o niekoľko týždňov už stála na doske a učila sa, ako udržať rovnováhu jednou rukou.

Dnes je z nej známa motivačná rečníčka, šťastná manželka a matka dvoch detí. Je naplnená odvahou, odhodlaním a nádejou.

 

Plná odhodlania a nezlomnej sily hovorí: „ Som hrdá na to, kým som a som šťastná, že môžem žiť naplno. Pozývam všetkých chlapcov a dievčatá, ktorí prežívajú podobnú traumatickú situáciu, ako bola tá moja, aby urobili to, čo som ja urobila: aby utíšili svoj hnev a umožnili prejaviť sa vlastnej pozitívnej energii. Vždy som sa chcela venovať surfovaniu a bola by som sa mu venovala aj na jednej nohe, a keby som náhodou nemala ani nohy, tak by som bola hľadala spôsob, ako surfovať na rukách…“

Nemecký magazín Max o športovkyni napísal: „Jej neotrasiteľná pevná viera v situácii, v ktorej by iní Boha preklínali, ju robí žiarivým príkladom skutočného kresťana.“ Bethany sa angažuje v humanitárnej nadácii World Vision, ktorá pomáha deťom s postihnutím. Svoje zážitky uverejnila v knihe Surfer duší.

"Naozaj si vážim situáciu, v ktorej sa nachádzam. Teším sa, že sa pre mladé dievčatá môžem byť vzorom," zdieľala sa. "Toľko dobrého a krásneho vzišlo z niečoho, čo sa zo začiatku zdalo tak tragické.“ Náročná situácia, v ktorej sa ocitla, ju posunula na pozíciu, z ktorej môže ovplyvňovať veľké množstvo mladých ľudí.

  

V rozhovore s J. Kutcher hovorí Bethany na tému strachu. Strach sa objavuje v každom z nás.  Je to v poriadku a niekedy nás môže ochrániť pred nebezpečnými situáciami a pomôcť nám robiť správne rozhodnutia. Keď máme obavy, núti nás to vysporiadať sa s nimi a robí nás to silnejšími. Nebojme sa postaviť tvárou v tvár našim strachom. Odvahe, tak ako čomukoľvek inému, sa môžeme učiť.

Bethany hovorí o troch oblastiach, v ktorých sa môžeme denne trénovať, o troch spôsoboch, ako sa oslobodzovať od strachu.

Buďme sami sebou.

Byť sám sebou je niekedy náročné. No nebojme sa žiť autentický život. Postavme sa za to, v čo veríme, buďme takí, akí sme. Rozprávajme, konajme, milujme tak, ako najlepšie vieme. Nesnažme sa iba uspokojiť druhých. Nežime tak, ako nám diktujú ľudia okolo nás, podľa ich predstáv. Sme vzácni takí, akí sme. Žime svoj život a kráčajme za svojimi snami.

 

Buďme úprimní.

Úprimnosťou sa stávame zraniteľnými. Ale úprimnosť je jednou z najodvážnejších vecí v našom živote. Je vždy riskantná. Brene Brown, ktorý skúmal ľudskú zraniteľnosť hovorí, že je skutočnou odvahou dať „srdce na dlaň“. Chce to odvahu byť úprimný aj sám k sebe, priznať si svoje obavy, strachy, pozrieť sa pravdivo na svoje túžby, sny.

Úprimnosťou síce riskujeme, že nás niekto zraní, ale odmenou je pocit, že žijeme autentickým životom, a že sme milovaní opravdivými priateľmi.

Buďme silní.

Majme odvahu odolávať tlaku okolitého sveta a nebojme sa robiť ťažké rozhodnutia. Pevne a rozhodne stojme za tým, kým sme a čo chceme. Aj keď nás život občas prekvapí, buďme odvážni a postavme sa tvárou v tvár neočakávaným situáciám, čeľme im s odvahou, vierou a nádejou.

Denne sa cvičme v odvahe - buďte sami sebou, buďme úprimní a silní. Keď si to natrénujeme v malých veciach, budeme schopní čeliť aj veľkým prekážkam.

Preložené, spracované. 

Mária Dubecká

 

 

Použité zdroje:

https://bethanyhamilton.com/you-can-be-fearless/

https://www.homily-service.sk/priklady/?zobrazit=text&tema_id=3215

https://www.postoj.sk/2024/globus-surfistka-bez-ruky-svedci-o-svojej-viere

https://www.idnes.cz/sport/ostatni/bethany-hamiltonova-surf-zralok-bez-ruky.A160601_185228_sporty_mt2

 


 

 

 

 

Zobrazene 414 x Naposledy upravene autorom nedeľa, 24 máj 2020 09:38